"Enter"a basıp içeriğe geçin

Müslüman Birey Ne Kadar Özgürdür?

Özgür biri değilim. Çünkü özgürlüğün sınırlarının ne olduğundan henüz emin değilim. Aslında özgürlüğün de ne olduğundan pek emin değilim. Bu yazıda bu soruya cevap bulmaya çalışacağım.

Ben şahsen özgür olmak yerine dikkatli olmaya çalışıyorum. Bu konuda bir istisnam var; düşünce. Düşüncede özgürüm, çünkü bu kimseye somut bir şekilde zarar vermiyor. Bir de düşüncemde özgür oluşum, zihin dünyamda dini koşullara pek yer vermememden kaynaklı. Zihin dünyamın sekürler olduğunu söylemem biraz zıt bir anlam ve mantık hatası teşkil eder mi bilmem. Bana göre kurallar her zaman iyidir. Disiplin özgürlüğe engel değildir. Ben multidisipliner olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çok verimli zamanlar geçirdim. İnsanların disiplinli ve belirli kurallar dahilinde yaşaması, özgür yaşamasından daha iyi olabilir mi?

Madem özgürlükten konu açıldı, devam edelim. Özgürlüğün tanımı insanların bu kavramı anlayış biçimiyle değişebilir. Benim özgürlüğüm, tam anlamıyla dini hükümlere sadık kalmam demektir. Zamanında ortaya atılan özgürlük fikri ve kavram insanları bulundukları noktada rahatsız etmeye başladı. İnsan belirli bir disiplinle toplumsal yaşam içerisinde, sorumluluklarının bilincinde yaşamak zorunluluğu gerçeği söz konusu iken, bu özgürlük kavramı neden var? Özgürlüğün yanlış anlaşılması, aynı şekilde başkalarının özgürlük alanlarına zarar veriyor. İki erkeğin caddede özgürce öpüşebilmesi, dini hükümlerce yaşayan bir adamın o caddede özgürce dolaşmasını engelliyor olabilir.

Ülkelerde yaşayan insanlar özgür mü? Özgürlüğün iki tanımı var; Birincisi, herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme davranma ve durumu. İkinci olarak felsefi açıdan ise insanın, her türlü dış etkiden bağımsız olarak kendi istencine, kendi düşüncesine göre karar vermesi durumu.

Herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme davranma ve durumu tanımına göre Müslüman özgür olmamalı. Müslüman bir bireyi koşullardan uzak tutabilir misiniz? Müslüman hayatını, dini koşullara göre yaşamak mecburiyetindeki kişidir. Bu noktada, Müslüman özgürdür diyebilir miyiz? Müslüman Rıza-i İlahi için, kesin olarak belirlenmiş dini koşullara göre hayatını kısıtlar ve ona göre davranır. Bu noktada Müslüman, düşüncesinde bile özgür değildir. Kanıt: Su-i Zan.

İnsanın, her türlü dış etkiden bağımsız olarak kendi istencine, kendi düşüncesine göre karar vermesi durumu ise başka bir problem. Zira Müslüman birey, kendi istencini ve düşüncesini yukarıda zikrettiğimiz koşulları referans alarak belirleyebilir. İnsan yaratan olmadığı için, “kendi”sinin ve buna bağlı olarak düşüncesinin bir önemi yok. İnsan bir hakikat yaratamaz, yaratılan hakikatleri keşfeder.

Tüm söylenenler ışığında, konunun aslında giderek ne kadar karmaşıklaştığını ve çıkmaza girdiğini görüyoruz. Buradaki savunulan şey, insanın ve daha sonra toplumların tahakküm altına alınması ya da istibdata bir övgü değil.
İnsanın mahiyeti açısından serbest olmaması gerekiyor. Bu noktada bu zamana kadar tartışılan özgürlük konusuna, her iki tanıma bağlı kalarak bir eleştiri getirdim ve bu eleştiriyi dini koşulları referans alarak gerçekleştirdim. Çünkü dini kimliğim beni kaçınılmaz olarak böyle bir sonuca götürmektedir.

Kısacası özgürlüğün tanımını yaparken bile özgür değilim aslında.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir