"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kötü Roman Olur mu?

Bir romanın iyi olup olmadığına karar vermek için, çok fazla iyi roman okumanıza gerek yok; çünkü bir romanın iyi veya kötü olması, bir kişinin hükmüne bağlı değildir. Bu yüzden iyi kitaplar ve kötü kitaplar bazen sadece kişinin kendi görüşüdür ve bu roman hakkında kesin bir hükmü değil bir yorumu belirtir. Ama bir takım istisnalar vardır ve bazı romanlar gerçekten iyi romandır. Bu romanların iyi roman olduğuna da en iyi zaman karar verir. Örneğin Savaş ve Barış, Suç ve Ceza, Bülbülü Öldürmek gibi…

Kumral Ada Mavi Tuna, bir kadın romancının (Buket Uzuner) eseri ve fazlaca duygusal. Konuşma metinleri çok ağdalı ve romandaki dünya gerçekten çok uzak, yapay ve iğreti bir dünya. Çok fazla ütopik. Roman olduğu için rahatça eleştiriyorum. Olaylar arasında geçişler çok keskin ve bazen saçmalığa varacak derece mantık dışı. Bu yüzden romanın sonunu beklemeden kitabı kaldırmak istedim yerine ama şıpsevdi bir okuyucu olmadığım için kitaba biraz zaman tanıdım.

Romanın bitmesine yüz sayfa kadar kaldı ve hayatımda okuduğum en kötü romanlardan biridir. İki haftadır elimde. Demek ki Remzi Kitabevi’nin çıkardığı her kitabın iyi olduğunu düşünmemek lazım. Romana haksızlık ediyor ve çok insafsızca eleştiriyor olabilirim. Üstelik bu romanın ülkede çok fazla okunduğu gerçeği de var. Hayır haksızlık etmiyorum. Ben bu kitaba vakit ayırdım. Bu yüzden onunla ilgili düşünceleri özgürce ifade edebilme hakkına sahibim.

İç savaş metaforu zekice ama yazar iyi kurgulayamamış. Bir kadının erkeği yansıtması epey zor olmuş, bir de işin işine savaşı katması, başarısızlığını artırmış. Keşke yazmadan önce bir iki savaş filmi seyretseydi. Baş kahraman bir erkek olmasına karşın, romancı kendi ruhundan katmış. Bu sebeple ortaya efemine bir adam ortaya çıkmış. Baş kahraman ağabeyinin karısına aşık olabilecek kadar ruhsuz ve adi. Ama bu adilik romancı tarafından, duyulan aşk ile meşru bir zemine oturtulmaya çalışılmış. Ne yazık ki bunun sonucunda ortaya saçma sapan bir ilişki durumu ortaya çıkmış.

Romanda çocuklar, kesinlikle çocuk değil. Kafaları karışmış ve cinselliğin içerisinde yansıtılmış. Bu romancının çocukların dünyasından haberi olmadığı anlamına geliyor. Romanı yazmadan önce, beş yaşındaki bir çocukla bir saat geçirseydi, romanında çocukları daha iyi yansıtabilirdi.

Kitap geçenlerde haber konusu oldu. Bir lise öğretmeni, bu kitabı tavsiye ettiği için soruşturma açılmış. O kadar da değil. Kitap lise öğrencilerinin okuyabileceği bir kitap ama kötü ve yararsız bir kitap. Edebi anlamda kaliteli değil. Fikir iyi ama yazar başarısız. Türkiye’de kitabın ilgi görmesi, Türkiye’nin kültür seviyesinin nerelerde olduğunu göstermekte.

Kitap bittiğinde belki yazarım. Ama kesinlikle tavsiye etmiyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir