"Enter"a basıp içeriğe geçin

Leküm Diniküm Veliyedin*

Ülke insanı ideolojik anlamda pek samimi olamıyor. Hepiniz gerçekleri kendi ideolojik penceremizden bakıp, orada ne gördüysek onu söylüyoruz. Samimi olanlarımız çok az. Bu gündem belirleyen insanlarda da sıklıkla görülüyor.

Antikemalist olmadığım gibi kemalist de olmadım. Osmanlı padişahlarına cennetmekan ifadelerinden çekindim ama tarihte şanlı yerini kabul de ettim. Bu birbirine iki zıt kavramlar gibi görünebilir. Ama ben böyle düşünüyorum. Benim için doğru ya da yanlışın ölçütü haliyle Kuran’dır. Kuran her şeyi yazmasa bile insanların, şu iki günlük hayatta hadlerinden bahseder. Yani “masum bir insanı öldürmeyeceksin” ayeti bir ölçüttür. Osmanlı’ya “kardeş katli” hususunda yöneltilen eleştirilerde, ele aldığımız ölçüt Maide Suresi’nin 32. ayetidir. Ve bu ayet referans alınarak, kardeş katline yöneltilen eleştiriler samimidir.

Son zamanlarda Atatürk ile ilgili yapılan tartışmaların samimiyetine inanmıyorum. Ülke insanı tartışma programlarının rüzgarına kapılmasınlar, gidip tarihi çapraz okumalarla, bir sonuca varsınlar. Ben bir sonuca varabilmiş değilim. Bu yüzden kemalistler ve antikemalistler gibi ahkam kesemiyorum. Sadece bana bahşedilen ölçütlerle düşünmeye ve karar vermeye çalışıyorum. Hiç bir şey yapamıyorsam samimi olmaya çalışıyorum. Tarihi şahsiyetlerin avukatlığına soyunmuyorum. Ülke insanı, tarihi şahsiyetleri kendi yaşadıkları çağda anlamaya çalışmalı. Onlar hakkında bazı hususları referans alarak, yaptıkları hakkında bir çıkarım elde etmek onları yargılamak değildir.

Bir de herkesin kendi yaşam tarzı kendinedir. Son zamanlarda çoğalan ve belki de en başından beri olan, kendi yaşam tarzını başkasına dayatmanın anlamsız olduğu başlıktaki Kuran ayetiyle sabittir.

*Öyleyse sizin hayat tarzınız size, benim dinim de banadır. Kafirun 6, Abdullah Parlıyan çevirisi.)

2 Yorum

  1. şeyda şeyda 14 Haziran 2017

    *KÂFİRÛN / 6

    • Cemali Karaca Cemali Karaca 15 Haziran 2017

      Yanlışı hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir