"Enter"a basıp içeriğe geçin

Evlilik Programları Hakkında; Bırakın İzlesinler!

Ülke insanı bazen iyimserdir.. Evlilik programlarının kaldırıldığı takdirde, ahlaki konuda iyileşme olacağını düşünüyor/sanıyor. Ülke insanının samimiyetine inanıyorum. Biz yine iyimser olmaya devam edelim ama ne yazık ki durum böyle değil.

Malumunuz evlilik programları kaldırılmadı. Ama yara aldığı kesin. Vasat dizilerin bile final yaptığı bu ülkede bu programların hala rağbet görüyor olması, bu programların idamesini talep eden bir kesim olduğu gerçeği ortaya koyuyor.

Liberal değilim ama bırakın izlesinler Herkesin idealist, akıllı ve vatana millete hayrı dokunan insanlar olmasını beklemeyin. Bu programları izleyenler belli, oralara çıkmaya cesaret eden insanlar belli. Bırakın izlesinler, bırakın çıksınlar. Neyi değiştiriyorlar? Tek sorunumuz bu mu? O programlar kalktığında, az önce bahsi geçen insanlar belgesel mi seyredecek, kitap mı okuyacak?

Dünya’yı kurtaran kahramanlar bellidir. Herkesin dünyayı kurtarmasını beklemeyin. İsteyen istediğini yapsın. Evrensel olarak etik olan ve suç teşkil etmeyen her şeyi insanlar yapmakta/gerçekleştirmekte serbesttir. Herkesin bilinçli olmasını beklemeyin. Bilinçli olun.

Acımasız olmayın bu konuda. Her insanın kafası, her konuda çalış(a)maz. Bu yüzden aslında demokrasinin gelişmesindeki tartışmalarda, bu konu üzerine de konuşmalıyız. Dağ başındaki apolitik teyzeyi neden siyasete bulaştırıyorsun? Herkesin oy kullanması, demokrasinin tam anlamıyla uygulandığı anlamına gelmiyor ki? Bir seçmen kesimi olmalı. Öğretim düzeyi fark etmez. Okur yazar olması kafi. Kimsenin kimseyi devletin ağır yükü altına sokmaya hakkı yok. Bunun vebal olduğunu düşünüyorum.

Devlet insanların iyilerine ve doğrularına karışamaz. Devlet insanların özgürlüğünden, adaletinden, huzurundan sorumludur. Devletin insanların neyi izleyip, neyi izlememeleri gerektiği konusunda bir misyonu yok. Eğer evrensel etik kurallarına aykırı değilse ve suç teşkil etmiyorsa; üstelik programlar izlenme rekorları kırıyorsa, devletin bu konuda yapacağı bir şey yok.

Evlilik programlarına karşı olabilirsiniz. Ama inanın bana televizyon, gerçek hayattan daha acımasız değil. Televizyonlarda belki ahlaksızlık daha estetik ve sanatsal yansıtılıyor olabilir ama televizyon başından kalktığınızda, daha fazlasını görüyorsunuz.

Evlilik programlarına karşı olanlar, bilinçlenmek adına elinden geleni yapsınlar. Ama evlilik programlarının absürt komedisinden başka eğlence aracı olmayan; yorgun, asosyal, çok fazla ev işi olan yaşlı teyzelerin programlarına müdahale etmesinler. Onlar yine kalın kitaplarını okuyup, belgesellerini izleyip, çevresindekilerle entelektüel sohbetlerini gerçekleştirmeye devam etsinler.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir