"Enter"a basıp içeriğe geçin

Wikipedia’nın Kapatılması Üzerine Kısaca

 


Wikipedia erişime bir açılıyor, bir kapanıyor. Wikipedia özgür olabilir ama burası değil. Devletin sansürüne gerek kalmadan, öz sansürüm devreye giriyor. Sansürün bazı durumlarda kaçınılmaz olduğunun farkındayım. Devletin giderek insanları özsansüre sevk etmesi, belirli çevreler tarafından elbette endişe verici değil. Zaten iktidarların çok fazla güçlenmesinden endişe duymayan insanlar yüzünden, biz endişe duyuyoruz. İnanın bana bu endişe samimidir, içten ve en az sizinki kadar vatan sevgisi ihtiva etmektedir.

Bazı çevreler wikipedia’yı bilgi kirliliği olarak görüyor. Bu sebepten ötürü kapatılmasında sakınca görmüyor. En azından gidip, gerçek kaynaklara bakabilirler düşüncesindeler. Bu çok mümkün değil, zira bizim okullarımızda araştırmayı bilmiyorlar. Hangi lise talebesi katalog taraması yapabiliyor. Zaten Türkiye’de talebe yani talep eden yok, öğrenci var.

Wikipedia’nın  Türkçe içerikleri, İngilizce içerikler kadar kaliteli değilmiş. Sansür kararından sonra wikipedia’nın kapatılması hususunda insanlar  bir kaç parçaya bölündü. İnsanlar belirli mecralarda bu konuyu tartışırken, yasak hala sürmekte. Araştırma becerisinden yoksun ülke gençleri açısından, Wikipedia’nın ulaşımına engellenmesi ağır bir kayıp olacaktır.

Türkiye’nin terör gruplarına destek verdiği iddiası ağır bir iddiadır. Devlet işlerine aklım ermez. Ama teröre destek olmak, bir Türk Devleti’ne yakışmıyor. Ben şahsen böyle bir şeyi inanmamayı tercih ediyorum. Ülkemizde radikal muhaliflerin de bu iddiaları sarılmadan önce samimi olmaları gerekiyor.

İddiayı bilmem ama düşünce suç değildir. Wikipedia’nın Türkiye’nin teröre desteğin olduğunun iddiasındaki içeriklerini kaldırmaması elbette kendilerinin tasarrufu. İnsanlar hiç olmayacak bir şeyi iddia edebilir. Devlet, bence bu kadar masum iken soğukkanlılıkla bu iddiaların üzerine gitmeli ve insanları rahatlatmalı. Ben böyle yapıldığı takdirde daha sağlıklı ve yerinde olacağını düşünüyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir