"Enter"a basıp içeriğe geçin

Var Olmak Üzerine Kısa Okumak Üzerine Daha Kısa Bir Yazı

Şiir neden var? Bu sorunun cevabı hem çok uzundur, hem de çok fazla cevabı vardır. Ama insanın neden var olduğunu Kutsal Kitaplar ve Kutsal İnsan olan Peygamberler zamanında söylemiş. Buna rağmen dünya var oluşundan beri, Allah gerçeğini bir kenara koyup, insanın neden var olduğunu araştırmak insanoğlunun en büyük fantezisi. Allah katında ademoğlu, velisinin nazarındaki yaramaz çocuktan farksız. Dur dersin durmaz, yapma dersin yapar ve saire.

Ademoğlunun böyle ele avuca sığmaz, kabına sığmaz, yaramaz ve söz dinlemez olacağını bırakın Allah’ı, yanındaki melekler dahi biliyordu. Buna rağmen ademoğlu eşref-i mahlukat vasfını hala taşımakatadır.

İnsanın İlahi Hikmet ile ilgili küçük bir ipucuna ya da küçük bir fikre sahip olmadan, dünyada rahat bir nefes alacağını sanmıyorum. Öyle ki, insan hiç aslı olmadan, ilahi hikmete vakıf olmanın yanılgsından dahi rahat nefes alabiliyor.

Yazıyı kaleme almadan önce, su içerken aklıma geldi yukarıdaki satırlar. Nereden geldiği hakkında bir fikrim yok ama birden ilham oldu. Yazayım dedim, bir zararı olmaz diye düşündüm. Nasıl olsa konuyu bir şekilde bir yere bağlarım dedim ama beklediğim gibi olmadı.

Ama şu bir gerçek ki, var olmak ile ilgili düşüncelere dalmak, varlığımı en derinden hissettiğim değerli zamanlardır. Arkadaşlardan ayrılıp, bir köşede kitaplarla baş başa kalmanın da önemli sebeplerden biri de şu; düşünce serüveninde bana yardımcı olabilecek yeni kelimelerle tanışmak. İnsan kelimeler olmadan düşünemiyor.

Çok okumak, o meşhur köydeki delilik çeşmesi olsa gerek. Ondan içen, artık başka biridir. Başka bir şekilde düşünür. Çünkü kelimeleri vardır. Okuyan insan ile okumayan insan arasından en önemli fark; okuyan insanın kafasındaki mücerret düşüncelerin somut bir hal kazanması diyebiliriz. Okuyan insan için soyut denilen bir şey yoktur. O derinlerdeki düşünceleri vücut kazandırmakta mahirdir. Bunu çocuklar bilmez.

Çok okumak delirtmez. Deliren de bu sebepten delirmez. Ama insan varlığını, hiçliğe armağan ettiyse bu delilik değil, hakikattir. Bunu da çocuklar bilmez. Büyük adamlar bu hakikati anlatmak adına çocuklarla münakaşaya girmez. Çok çok tebessüm eder. Ama kesinlikle mühtezi değil.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir