"Enter"a basıp içeriğe geçin

İsmet Özel’in Diğer Irklardan Üstün Oluşu Üzerine

“Yüzüne ay kırıkları çarpıp uyansın sevdiğim.” demiş şair. Bu ülkede bir İsmet Özel gerçeği var. Ben İsmet Özel’i ve dahası şiirlerini severim. Şiirlerinde değil ama katıldığı tivi programlarında ve başkanı olduğu derneğin (İstiklâl Marşı Derneği)  düzenlediği konferanslarda, ırkçılığı bile çok güzel yapıyor. İslam ile Türklüğü bir arada anışı, samimiyetin ötesinde bir şey. Buna inanıyor. “Ben Türk olduğum için sizden üstünüm.” sözü ciddi bir inancın kaçınılmaz sonucu. Bunu diyen adam da her hangi biri değil hani. İsmet Özel. Bu sözü İsmet Özel söylüyorsa, bu konu üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Bu ırkçılığın altında yatan nedeni, samimiyetle anlamamız gerekiyor. Üstadı kızdırmadan onunla konuşmamız gerekiyor.

Hayatım boyunca milli kimliğin üstünlüğüne inanmadım. Esasında insanlar ikiye ayrılır. İyi insanlar ve kötü insanlar. Bu size itici bir hümanizmin yansıması olarak gelebilir. İnsanları dini kimliklerine göre değerlendirmek daha manidar geliyor olabilir ama din adamlarının da kötü olabileceği gerçeğini çok yakın geçmişte gördük. (Gerçi din adamı diye bir şey yok. Onu ileride bir yazıda tekrar konuşuruz inşallah.) O yüzden insanları sadece iyi ve kötü diye ayırmanın daha yerinde olduğunu düşünüyorum. Dinsiz bir insan iyi olabilir. Ayrıca bir insanın iyi olması için Allah’tan korkmasına da gerek yok. Ama Allah’a inanıp da Allah’tan korkulmadığını çok iyi biliyoruz.

Bu “üstün ırk” hipotezi, İsmet Özel’in kendi gerçeği. Bu bir düşünce sistemi, bir yorumlama. Dünya’yı algılama ve anlama konusunda İsmet Özel’in referansı İslam ve Türklük. Kuran’da -daha sonra lanetlenmiş olsalar da- üstün ırk İsrailoğulları. Bu bağlamda Özel’in Türklük’ün üstünlüğü iddiası kendi düşüncesinin yansımasıdır. Gerçek bu değildir. Gerçek insanları hiç bir şekilde iyi ve kötünün dışında kategorize edilmeyeceği. Üstelik bunun bir faydası da yok. Hatta dünya savaşlarına neden olan ağır kötü sonuçları var.

İsmet Özel ırkçı pencereden düşünebilir. Farklılıktan heyecan duymalıyız. Üstelik bunu ülkenin en önemli şairlerinden birisi cesurca söylüyorsa, bunun üzerinde durmalıyız.

Saçmalıyor, bunadı, faşist, hitlerci ya da benzeri kelimelerle İsmet Özel hakkında konuşamayız. Ben İsmet Özel’e elbette katılmıyorum ama onu anlayabiliyorum. Anlatamıyor olabilirim ama anlıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir