"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hukuk ve Referandum

Donald Trump’ın kararnamesinin fedaral mahkeme tarafından askıya alınması, ülkemizde başkanlık tartışmalarının yaşandığı zamanlara denk gelmesi açısından ironik oldu. Kaldı ki, kimi Amerikalıların “hepimiz müslümanız” sloganlarıyla Trump’ı eleştirmesi dünyanın bin bir türlü hali olduğunun anlamlı göstergesi.

Ama neticede Amerika’dan bahsediyoruz. Eğer Amerika’dan bahsediyorsak, hiç bir şeyden emin olmamalıyız. Bu ülkenin ne yapacağı belli olmaz. O yüzden zamanla bir şeylere emin olmalıyız.

Ülkemizde böyle bir federal mahkemelerinin olacağına kimse inanmıyor. Bu yüzden Amerika’da yaşanan durum bize göre ütopik. Bağımsız bir hukuk düşünemiyoruz. Aslında hukuk diye bir kavramın varlığına inanmıyoruz. Neden? Aslında halk olarak bunu sormamız gerekir. Biz gerçekten hakkımıza sahip çıkabiliyor muyuz? İktidarlar, nasıl olsa hakkımıza sahip çıkmayacağımız için kimi haksızlıkları rahatça yapabiliyor.

Geçen sene çok zeki bir hukuk öğrencisini sıkıştırmıştım. Hukuka güveniyor musun diye sordum. “Hayır” dedi. Düşünün, hukuk öğrencisi hukuka inanmıyor. Bunun ne kadar ürkütücü olduğunu düşünebiliyor musunuz?

İnsanlarla konuşuyorum. Kimse okumuyor, bir değerlendirmede bulunmuyor. Ama herkes “evet”inden ve “hayır”ından emin. Ama kimse neden “evet” ya da “hayır” dediğini bilmiyor. İnsanlar konuyu tam olarak bilmedikleri için, sempati duydukları siyasi parti liderlerinin söylemlerine göre hareket edecekler. E haliyle Erdoğan karşıtlığı bir de…

HDP ile aynı kararı vermekten imtina eden bir kesim var. Saadet Partisi gibi. Bu karamsar hayırcıların/evetcilerin en büyük handikapı. Tamamen zıt olduğu insanlarla aynı kararı vermek istemeyenler var.

CHP yanlış yerden vuruyor. Bu ülkede “demokrasi karşıtı” ciddi bir kesim var. “İslam’da demokrasi yoktur” inancına sahip insanların varlığı inkar edilemez boyutta. Bu noktada parlementer sistemin çöküşü iddiası bu insanları ilgilendirmiyor. Kaldı ki, Erdoğan’ın “tek adam” olmasını isteyen milyonlarca insan var. Bu noktada, aynı söylemlerde bulunan muhalefetin işi çok kolay değil.

Ne yapmalı?

Her şeyden önce, en başta kendimiz olmak üzere samimi olmalıyız. Samimiyete ihtiyacımız var. Kimse tam anlamıyla samimi değil. Bu yüzden “evet”ciler de, “hayır”cılar da ciddi anlamda birbirlerinin karşısında durmaktalar.

Umarım vatanımıza ve milletimize inşallah hayırlı bir referandum olur…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir