"Enter"a basıp içeriğe geçin

2017… Yeni Bir Başlangıç… Fakat…

                         Terörü Lanetliyoruz

Sabah geç yatmama ve tatil olmasına rağmen erken kalktım ve güne Nazım Hikmet’in 835 Satır isimli şiir kitabını okuyarak başlamak istedim. Okumadan önce telefonuma bir göz attığımda, Reina’daki terör saldırısı haberini gördüm ve kitabı bir kenara bırakıp televizyonu açtım. Özür dilerim ama yine aynı şeyleri söylüyorlardı ve ben o arada uyuyakalmışım.

Elbette uzmanların da belirttiği gibi; eğer başka bir sebebi yoksa (hesaplaşma gibi) çok özellikli ve bilinçli bir saldırı olduğu açık. Bir de bu sene diğer senelere nazaran daha yoğun yılbaşı provokasyonları da saldırı başka bir açıdan değerlendirmeye neden oldu. Ayrıca yine uzmanların belirtiğine göre, saldırganın da epeyce profesyonel olduğu açık.

Şunu artık bilmemiz gerekiyor; terörün nerede ve ne zaman geleceği belli olmuyor. Kutuplaşmamamız ve bölünmememiz gerekiyor. Ülke ve yakın coğrafyalarda olup bitenleri iyi anlamak, okumak ve bilinçlenmek gerekiyor. Ülke olarak, her aklı başında olan insanın sorumluluğu var. Bana bulaşmaz, yakınlarım etkilenmez diye düşünmek safdillik olur. Bu ülke topraklarında yaşayan herkes, bugün ve bundan sonra teröre karşı net tavır olmak zorunda.

Din, dil, ırk ve ideoloji ayrımı gözetmeksizin, bu tür saldırılar karşısında umudumuzu yitirmememiz ve terörün amaçladığı durumları bertaraf etmemiz gerekiyor. Yoksa bu coğrafya, yakın coğrafyalardaki gibi yaşanmaz hale gelecek. O yüzden herkes aklını başına almalı ve barışçıl bir dünyada yaşamamız için cemi cümlemiz gereken adımları atmalıyız.

Daha güzel bir yazı yazmak isterdim ama nasip olmadı. Umarım güzel günlere yeklen açarız…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir