"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türk Milleti Çalışkan Olmak Zorunda

turk-milleti-caliskandir-turk-milleti-zekidir-i506463-1200x630

Ortalama bir Türk günde on saat çalışıyor. İyi ihtimalle sekiz saat de uyuduğunu kabul edersek toplamda on sekiz saat ediyor. Geriye kalan altı saatte tefekkür için pek zamanımız olmuyor sanırım. Üstelik bunun kadını erkeği yok. Sağ olsun feministler kadın ile erkeği eşitleyip, ikisini aynı kulvarda yarıştırmayı başardı. Bu seferki sıkıntı; kadının neden geride kaldığı.

Başka ülkeri bilmem ama bizim ülkemizde bir eğitim sisteminin olduğunu söylemek çok güç. Eğitim sistemimiz aslında kocaman bir dershane. Dershaneler kapatıldı ama en büyük dershane açık. Bu ders hanelerde bilgiyi talep eden bir “talebe” yok. Talep eden olmadığı için bir muallim de yok. Eğitim, öğrenci ile öğretmen arasındaki paslaşmadan ibaret.

Eğitimden anladıkları sınavı kazanmak. Ülke insanının ülkesine katkıda bulunması için okuyup adam olması inancı hakim ama ekseriyetle başımıza ne geldiyse “okumuş”lardan geliyor. Sınavlar adamlığın sınavı değil. Sınavları geçen adam olmuyor.

Okulunda başarısız olan bir öğrencinin babasının endişelenmesi hakim. Çocuğunun tamirci olmasını istemiyor. Çünkü tamircilere bakış açısı belli. Şarkılarımızda bile var. Tamircilere güzel kadınlar hilal kaşlarını çatıyor.

Bir kaç gün sonra KPSS sınavı var. İlk ve orta okul sıralarındaki başarım meslek liselerinde son buldu. Hababam Sınıfı öğretmenlerine benzeyen muhterem bir hoca matematik hocası olmasına rağmen matematik öğretmiyordu. Meslek lisesi memleket meselesiydi ama kimse bu çocukların eğitimi ile yakından ilgilenmiyordu. Sonuç; doz hesaplaması yaparken bocalayan meslek erbaplarıyla dolu memleket. Bu ülke matematiğin hayatın devamı için zaruri olduğunu öğrencilerine bir türlü öğretemedi. Yazıklar olsun.

Elbette bu ülkenin eğitim sistemi ile insanlar doktor oluyorlar, mühendis oluyorlar, avukat oluyor.Doktorları bilmem ama diğer iki meslek açısından durum ortada.

Türk insanı çok çalışıyor. Atatürk samimi duygularla Türklerin çalışkan olduğunu söyledi ama durum biraz daha farklı artık. Tüm milleti çalışkan mı bilmem ama çalışkan olmak zorunda.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir