"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tasavvuf ve/veya Felsefe : Doğruya Ulaşmadaki En Keyifli Yol

Şeriat der ki: Seninki senin, benimki benim.
Tarikat der ki Seninki senin, benimki de senin.
Marifet der ki: Ne benimki var ne seninki.
Hakikat der ki: Ne sen varsın, ne ben.

hakikat_yolu2

Onca çabanın elbette bir sebebi var. Boşuna binlerce sayfanın arasında hatırı sayılır dostların mühtezi tebessümlerine maruz kalmıyoruz. İnsanı “bilge”leştiren “bilgi”nin peşindeyiz. Allah Kuran’da, bu “bilge” ve “bilge”liklerden bahsediyor olabilir. Ama tam anlamıyla değil. İnsan olmanın müthiş sorumluluğunu ve ağırlığını hissetmemizi murad etmiş olabilir.

Ayın sonunu getirmeye çalışan ya da dünya üzerinde derin tefekkürlere dalmamış insanlara felsefeden ve tasavvuftan bahsetmen, bu iki güzel kavramın bayağılaştırılacağı anlamına gelir. Bu sebepten ötürü, bu tür fikirler avam ile paylaşılmaz. Avam da zaten bunu istemez. Avama felsefeden bahsetmemek, aslında onlara verdiğin değeri gösterir.

Burada, tam burada bir felsefe var. Aslında “avam” kelimesinden ötürü bana kızıyor olabilirsiniz. Bu kavram ile birlikte sanki burjuvanın bir parçasıymışçasına ahkam kesmem yeterince antipatik duruyor olabilir. Ama içimdeki fikirleri özgürce ifade etmek, aslında tasavvufi öğretinin bir parçası olabilir. Takdir görme kaygısından uzak bir yerde, düşüncede cesur olmak bence yeterince anlamlı bir duruş. Zaten başkaları tarafından takdir toplama çabası, egonun farklı bir elbise ile bilinçaltımızda cirit atması anlamına gelir.

Yazıyı yazma amacımı belirtip, temennilerime geçeyim. Hepinizin zamanı kıymetli bilirim. Demem o ki, son kertede karara vardığım şey; bu hayatı çoğunlukla tasavvufi, kısmen felsefe penceresinden seyir eylemek. İnanıyorum ki ( ki bu inandığım şeyin mutlak doğru olduğunu söyleyemem) bundan sonra hayatı bu pencerelerden daha iyi anlamlandıracağım.

Allah ölmeden ölmeyi nasip etsin. İçimizde bir yerlerde bize; “hep sana, hep sana” diyen ses lâl olsun inşallah. Bu hayat, “gerçek”ten çok uzakta, dünya gaileleriyle yok olup gitmemesi gereken kıymetli bir süreç. Allah idraki nasip etsin. Allah erenlerden eylesin. Allah hepimizi hakikat sancağının altında cem etsin.

Tek Yorum

  1. Virtual Private Servers Virtual Private Servers 13 Ağustos 2017

    Israkilik’le paralellik arzeden kavramlar ve fikirler tasavvuf cizgisinde buyuk bir gelisme kaydetmistir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir