"Enter"a basıp içeriğe geçin

Neyse Ki Öleceğiz

indir

Evet bu doğru. Hepimiz öleceğiz. Bu dünyadaki endişelerimizin hiç bir önemi kalmayacağı bir zaman gelecek. İnandığımız dine göre ölümden sonrası karanlık da değil. Dünyanın var oluşundan beri, Allah’ın elçilerinin mesajları bizlere iletilmiş. Yetmemiş bir de filozoflar bu konuda üzerinde epey düşünmüş.

İnsanın dünyaya geliş amacı elbette mutlu olmak değil. Bunu her şeyden önce bilmeniz gerekiyor. Yaşadığı hayatın her anını mutlu geçirmek isteyen insanlar ahmaktır. Dünya insanın mutluluğa kavuşması için ihtiyaç duyduğu araçtır. Başka bir şey değil. İnsan her hareketinden mesuldur. Mücadele etmek zorundadır. Sabretmek, doğru olanı yapmak. İnsan dünyaya savaşmak için gelmiştir. Hiç bir Kutsal Kitap ya da Allah’ın hiç bir Peygamberi insanlara dünyada mutlu olmalarını vaat etmemiştir. Hatta aksine doğru olanı yapmanın bir bedeli olduğunu bizlere iletmişlerdir.

Romantik olmamaya gayret ederek, insanlığa bir itirafta bulunmak isterim. Ben mutlu olmak için okumuyorum. Okumak benim için bir şeyleri anlamaya yardımcı oluyor. Ben derdime dert katmak için okumak zorunda olduğumu hissediyorum. Nefsimiz kölesi olmaktan vazgeçip, insanlar için yaşamamız gerektiğine inanıyorum. İnsanın en büyük sorumluluğu budur.

Peki neden “neyse ki öleceğiz?”

İnsanın arkasına yaslanıp, huzurlu bir şekilde tembellik yapmaya hakkı yok. Bunun bilinmesi gerekir. Dünyaya neden geldiğimiz hakikatini kavramadan önce, yapmamız gereken şeyler var: öyle ya da böyle bu dünyaya geldik. Hepimiz, yani insani sorumluluğunu yüreklerinde hisseden herkes yapması gereken, dünyanın daha güzel bir yer olması için çaba sarf etmek. Tamam kendimizi İbrahim’in ateşine su götüren karınca gibi hissedebiliriz. Belki bizim bir damla suyumuz İbrahim’in ateşini söndürmeyecek. Ama biz kocaman ateşe bir damla su götüren yolda insanlığımızı kavrayacağız…

Tek Yorum

  1. Eren Eren 24 Mayıs 2017

    Tüm yazılarınız çok etkileyici ve güzel, paylaşımlarınız için Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir