"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oku-Yorum : Haremin Son Yüzyılı (Sultanlar Ve Damatlar)

hareminsonyuzyili-kapak

Bir şeyin sizin için doğru olup olmadığı, hayatta doğrularınızı neye göre belirlediğimize bağlıdır. Osmanlı’ya hayran olmak ya da onu acımasızca eleştirmek sizin fikirlerinizi neye dayandırdığınıza bağlıdır. Yani referansınız ne ise ona göre düşünür ve karar verirsiniz.

Yaşadığım toprakların Mutlak Monarşi ile değil de, demokrasiyle yönetildiği için Allah’a şükürler ediyorum. Demokrasimiz tartışılabilir ki her daim tartışılıyor. Ama yine mutlakıyetten iyidir değil mi okur? Düşünün koskoca imparatorluğun, daha sonra Galata Bankerleri’nden borç alacak durumu düşmesi insanın içini acıtıyor. Ama tarihe şöyle bir bakarsak, bu sonucu garipsememek gerekir.

Abdülhamid okumalarının bir parçası olarak okuduğum, Cevdet Kırpık’ın kitabı “Haremin Son Yüzyılı: Sultanlar ve Damatlar” kitabı neredeyse bir ibretlik vesikası. Padişah kızının bir aylık maaşının 19. yüzyıl gibi ülkenin en zor zamanlarında, o zamanın en iyi kazanan işçilerden olan sıvacıların 8.400 günlüğüne eşit olduğunu söylemek isterim. Lütfen bu durumu Osmanlı’yı karalamak ya da fütursuzca eleştirmek olarak telakki etmeyin. Tarihi hakikatleri bilmek, geleceğimize yön vermek açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı okurken ki amacım asla atalarımızı karalamak değil. Ne idiğü belirsiz, temelsiz düşüncelerin karşısında olmak için yazıyorum tüm bunları. Ülke insanın “Osmanlı yeniden kurulsun.” demeden önce bir düşünmelerini istiyoruz.

Kitap yukarıda da bahsettiğim gibi 405 sayfası da ibretle dolu. Sultanlardan, evlenme çağını geldikten sonra damat arayışlarından, padişaha layık olması açısından yirmi yaşında vezirliğe yükseltilen damatlardan, aldatılmalar, boşanmalar, ölümler, delirmeler, sürgünler ve son yüzyılda koskca imparatorluğun yaşadığı mali krizlerden bahseden bu kitap, insanın okurken derin düşüncelere götürüyor.

Kitap akademik bir kitap. Bu yüzden bu konuyla ilgilenenlerin ilgisini çekeceği açık. Ben akademik bir araştırma safhasında olmadığım için kimi dipnotları okumadım. Kitaptaki en büyük eksiklik, belgelerde yazılanların latince olarak aynen yazılması. Eski kelimelerin parantez içinde şimdiki anlamlarını verilmesi çok güzel olurdu. Belgelerdeki yazıları okumanız, daha doğrusu anlamanız için ara ara lügatlere ihtiyaç duyacağınız açık.

Yorucu ve akademik bir araştırma içerisinde değilseniz sıkıcı gelecek bir kitap. Ama ben yine de koskoca ülkenin son yüzyılını Harem noktasında görmenizi tavsiye ederim.

Yayın Tarihi 2012-01-30
ISBN 6050800838
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 424
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir