"Enter"a basıp içeriğe geçin

Babalar… Oğullar… Modern Zamanlar… Yanılgılar….

baba-ogul_medium

“Gençler, yaşlıların aptal olduklarını sanırlar, ama yaşlılar gençlerin aptal olduklarını bilirler.” demiş zamanın münevverlerinden biri. Bu söz benim her zaman hatırımdadır. Bu yüzden benden tavsiye isteyen bir büyüğüme karşı, emin olmaktan hoşlanmam.

Baştan söyleyeyim duygusal bir yazı olmayacak. Hatta mümkün mertebe rasyonel bir yaklaşım benimseyeceğim bu yazıda. Modern zamanlardan ve modern zamanların bizleri nasıl biri haline getirdiğinden naçizane.

İkizinin para ihtiyacını kredi çektirerek yardımcı olan yakışıklı oyuncunun oynadığı banka reklamlarının sürekli dönmesi, bize bu durumu belki de normalleştirecek. Belki de falan oğulları apartmanları miadını dolduracak. Modern zaman kaygısı yaşayan kaç insanız şurada canım benim. Hayatlarımızı anlamlandırmak adına hangi adımları atmamız gerekecek.

Babalar…
Babalar eskisi gibi olmayacak bundan eminim zira yarının babaları olacak bugünün gençlerinin daracık vizyonları olacak. Edebi, sanat, tarihi ve felsefi anlayışları geçtim (ki iyi bir baba olmak için bunlara gerek yok) dar gelirli aile babalarının dahi o kutsal vizyonları olmayacak. Eski babaların kutsal amaçları vardı ve o kutsal amaçlar hayatı anlamlandırmanın en güzel parçası idi.

Yarın babalar göçüp gidecek. Yerini bugünkü oğullar alacak. Zaman değişti. Bambaşka bir zamanın içindeyiz. Fakirin tam anlamıyla fakir, zenginin de tam anlamıyla zengin olmadığı karmaşık bir dünyadan göçüp bizim babalarımız alaycı tebessümlerle izleyecek bizleri.

Oğullar…
Babalarımıza ne ettiysek iki katını görmemiz temennisiyle. Oğullar son demlerde oğul olmanın sorumluluğundan çok açık bir şekilde kaçmakta ve artık bir şekilde özgürlüğüne kavuşmuş bir vaziyette. Oğul olmanın dayanılmaz ağırlığı gibi aptalca bir hissin içerisinde yeni kurduğu yuvalarında, sözde evinin direği olma gayretinde babalarını taklit etmeye çalışacaklar. Bazı oğullar, kutsal amaçlar sergileyen babalarını ne kadar da taklit etseler de o “iyi babalar” kadar samimi olamayacaklar.

Modern zamanlar ve haliyle yanılgılar…
Modern zamanlarda bazı şeylerin kötüye gitmesi ve modern zamanların çağın ruhunu kaybettirmesi yüzünden, artık “modern” kelimesinin olumsuzluğu çağrıştırdığını söylesem sanırım haksız sayılmam. Modern zamanlar peşinden yanılgılar getiriyor. Gönül isterdi ki, bu yanılgılar baba ve oğulun arasına girmesin. Nasırlaşmış ellerini uzatan babaların gözlerindeki tatmin olmamış bakışı görebilmeli oğullar. İyi babaların hakkını bir şekilde vermeli oğullar. Yoksa içimizde bir yerde gizlenmiş vicdan azabı, zamanı geldiğinde babamızı bize anımsatacak.

Allah’a şükürler olsun ki, babam hayattayken bunu kavrayabildim.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir