"Enter"a basıp içeriğe geçin

Evlilerin, Bekarların ve Diğerlerinin Okuması Gereken Kısa Bir Yazı

Muslim-youth-and-marriage

Gerçekten severseniz, egonuzu da yenersiniz. Egonuzu yenerseniz, ilahi hikmetin kapısını aralamış olursunuz. Gerisi ise itikadınıza kalmış.

Aşk bu hayatta sizden ve nefsinizinden daha mühim bir şeyin olduğunu anımsatır. Bu açıdan bakarsanız aşk ile ilgili depresif bir durum söz konusu değil aslında. Gerçi günümüz aşkları başka şekilde algılasa da aşk mefhumunu, zannımca aşkın en önemli tarafı egonuza artık müdahale edebilmeniz ve yarin yüzündeki tebessümün, sizin nefsinin bitmez tükenmeyen isteklerinden daha önemli olduğudur.

Yanı sıra günümüz aşk algısı, kadının maşuk olduğunu unutturmakta. Erkeğe maşuk olmak yakışmıyor. Maşuk; asil olan, yüzünü öteye tatlı tatlı çeviren, üzüntülü zamanlarda buğulu bakışlarını bir noktaya odaklayan, derdine derman olan, bir kap sıcak yemeğin buğusu gibi sıcak olan ve nazlanan, hülasa kadındır maşuk.

Egoist insanlar aşık olamaz mı? Elbette ama onların sevgileri egolarından daha büyük değil ve bu sevgi aslolan sevginin çok uzağında kalıyor fikrimce.

Bu yazıyı popüler duygusal yazarların yaptığı gibi aşk ile ilgili süslü cümleler kurup ve kelime oyunları da yapabilirdim ama gerçek o değil. Ve onlar gibi aşk olun demeyeceğim. Ama şöyle bir tavsiyede bulunacağım; modern çağın algısından çok uzakta, sınırlar dahilinde aşık olmanızı öneririm.

Evlenin mesela; evlilik bu hayatın en güzel mücadelesi. Evlilik hayatın en anlamlı yanı. İnsanlar kötü olabilir ama evlilik iyidir. Kişiliğiniz de evliliğe uzak değildir. Evliliği tercih etmeyişiniz, sizin kendinize karşı anlamsız bir direnciniz. İnanıyorum ki evlilik insanın fıtratında vardır.

Ama;

Evlenmeden önce öncelikle susmayı, daha sonra anlamayı ve nihayetinde konuşmayı öğrenmelisiniz.
Evlilik hayatın en güzel mücadelesidir. Ve en büyük düşmanınız içinizdeki kibrinizdir.
Vicdanlı değilseniz, evlenmeyin.
Samimi bir inançlı, bir inançsızdan daha şanslıdır evlilikte.
Ortalama bir ömrün yetmiş yıl olduğunu var sayarsak, ömrünüzün yarıdan fazlasını evli olarak geçirebilecekseniz ne mutlu size.
Bir referansınız olmalı. İhtilafa düştüğünüz zamanlarda kimin haklı olduğunu bilmemiz gereken kutsal bir referans.
Eğer hayata geç kalanlardan biri olarak geç evlenmişseniz; kaybedecek zamanınızın olmadığını bilin ve iki kat daha fazla sevin, iki kat daha fazla anlamlandırın hayatı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir