"Enter"a basıp içeriğe geçin

Okumak ve Fikir

149520_html_m5b0eb4e

Aslında bu yazıyı kaleme almadan önce, bir dergide röportaj okuyordum. Keyifli ve “gönüle” hitap eden bir röportaj. Bu konudan size sonra belki bahsederim. Ama röportajı söyleyeyim; Cins Dergi, Nisan sayısı; sayfa 10…

İnsanlar soyut şeylerle ilgilenmiyor gibi geliyor bana. Fikir gibi bir kelime kaplerde heyecan uyandırmalı. Hayatı anlama noktasında bir ipucudur fikir. Mesela bu blog sayfası tümüyle bir fikir. Otuzuna merdiven dayamış bir adamın penceresinden hayata bakış. Okumanın böyle tuhaf ve heyecanlı bir yanı var. Hayatı başkalarının gördüğü gibi görebilmek. Empatinin başka bir boyutu. Ama yakın çevrem dahil çoğu insanın bu sayfada yazılanlarla ilgilenmediğini biliyorum. Onlara hak veriyorum. O kadar sıkıntının içerisinde insanlar, fikirlerin ağırlığını omuzlarında hissetmek istemiyorlar.

Çoğumuz hep beklenti içerisinde olduğumuz için, okumaktan da bir beklentimiz var. Ben de ciddi bir beklenti ile okumaya başladım. Komik gelebilir ama bazen somut beklentilerim bile oldu. Okumanın somut bir karşılığı olabilir. Yani maddi açıdan. Ama bu açıdan okumaya başlamak, okumak kelimesindeki büyüyü alıp götürmekte.

Okumaya hangi amaçla başlarsanız başlayın, eğer okumayı ciddiye aldıysan ve layıkıyla okuma meşguliyetini gerçekleştiriyorsanız bütün samimi okurların aynı noktada buluşacağına inanıyorum. Hatta öyle bir noktaya geliyorsunuz ki, yazarların daha iyi eserler yazabilmesi için ödünç kitap değil de, herkesin evinde bir kütüphane olmasını istiyorsunuz. Ama öte yandan bu zamana kadar çokça kazanan yazarlar hariç. Onlar artık bir servet kazandılar. İsimlerini verdiğim yazarların kitaplarını ödünç alabilirsiniz; Elif Şafak, Ahmet Ümit, Orhan Pamuk, Canan Tan, İskender Pala, Ayşe Kulin, Zülfü Livaneli, Sinan Yağmur, Yılmaz Özdil…

Bir vakitten sonra, yeni yazarlara da şans vereceğim. Ama hayatın zemherinden geçtiğini zanneden ukala yazarları değil de, hayata tanıklık eden mütevazi yazarlar elbette.

Benim okumak ile ilgili münasebetimde şöyle bir soru sorulabilir: okuyunca ne oluyor? Şu beyaz ekrana yazılan yazılar dışında bir kazanımım var mı? Var elbette. Ne sanıyorsunuz? Fikir, düşünce, anlama. Hayatı okuma ve tüm bu olup bitenlere bir anlam yükleyip, tabiatın sorduğu bütün sorulara küçük küçük cevaplar almak.

Okumak ve fikir üzerine Allah nasip ederse daha çok yazı kaleme alacağım inşallah!

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir