"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yazmak Üzerine Kısa… Blog Üzerine Daha Kısa Bir Yazı…

yazmak2_mini

İnsan yüreğine dokunmasını ister satırların. Alıp götürmesini ve mümkünse her hangi bir hakikat ile karşılaştırmasını ister.

Hayatta hiçbir şeyden emin ol(a)madım. Bir takım şüphelerim yok değil. O yüzden burada kesin yargılara pek rastlayamazsınız. Otuzlu yaşlara gelmek üzere olan bir gencin, yaşadığı hayata tanıklığının ifadesini görürsünüz. Basit, sade ve belki de tatsız ifadeler. Kocaman bir dünyaya küçük bir pencereden bakış. Biraz ürkek. Biraz ahmak.

Yanılabilirim, saçmalayabilirim ve beki de din ile ilgili yazdığım yazılardan ötürü, dinden çıkabilirim (bu bir ironidir). Ukala bir yarı aydın, yarı cahil bir insan olmak istemem ve hatta yazdığım satırların vebalini, ömrüm boyunca taşıyamamaktan korkarım.

Yazmak ile ilgili isteğin nasıl ortaya çıktığını hatırlamıyorum ama ilk yazı denemelerin günlüklerimden oluşmaktadır. Yazmak benim içim önemli bir çıkış noktası ve hayatı anlamlandırma noktasında beni epeyce rahatlatan kutsi bir eylem. Yazarlık, diğer meşguliyetlere göre daha anlam kazanmaktadır. Zira söz uçarken yazı kalır ve Montaigne’nin denemelerinde de ifade ettiği gibi; “yazan şeye rağbet daha fazladır.”

Yazılarımın bunlarla sınırlı kalmamasını isterim. Kitap çıkarmak istiyorum aslında. Bir kitap çıkarma fikri, gençlik hevesinden daha fazla anlam taşımaktadır benim için. Tüketmeye dayalı bir sistemin çarkında, kaleminizi alıp düşüncelerinizi somutlaştırmak ve bir eser oluşturmak beni epeyce heyecanlandırdığı için, kaçınılmaz şekilde kaleme sarıldım. Yazdım. Yazılarımı pek beğenmedim aslında. Eşin dostun bir iki samimi teveccühü, böyle bir girişimde bulunma cür’etine sahip olmamı sağladı.

Blog yazarlarına güvenin.Zira onların bir patronu yok.Eğer iyi insanlar ise, patronları vicdanlarıdır. Yanlış yazıyorlarsa cahilliklerinden. Ama köşe yazarlarına güvenmeyin. Zira onların bir patronları var. Korktukları ya da borçlu oldukları siyasi liderleri var. Blog okuyun. Ama iyi blog okumak için, öncelikle iyi bloglar yazmalısınız…

Tek Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir