"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pazar Yazıları (4): Samimiyet

brandtalks-samimiyetsiz

Okunmayı bekleyen bir sürü dergi, gazete ve kitap… Zihinde yazılmayı bekleyen bir sürü düşünce… Günlerden güneşli bir Pazar günü. Allah’a şükretmekten ve iyi bir insan olmaktan başka yapabilecek bir şey var mı? Yok. Zaten “iyi insan olmak” meselesi, yeterince kapsamlı bir ifade.

Onların “iyi bir insan olmak”tan ziyade hedefleri olsa gerek ki, yoğunluktan iyi bir insan olmaya vakit bulamıyorlar. Bu modern hayatın hayhuyu yüzünden insanlığımızdan fazlaca taviz verdiğimiz açık.

Zaman Gazetesi’i kayyumun atanmasındaki amacı herkes biliyor. Ama herkes kendi düşüncesinin penceresinden gördüğü şekliyle yorumluyor. Bu ülkede olayları, olduğu gibi anlatacak kimse var mı? Evet. Allah her şeyi hakkıyla öğrenmemizi nasip etsin. Ama bu bir düşüncenin körü körüne kölesi olmakla olmuyor. İnsan ilk önce Allah rızası için, doğrunun talebinde olduğu zaman hakikatlerle karşılaşması vaki olabilir. Her şeyde iyi niyet önemli.

Gazetecileri serbest bırakan hukuku tanımayanlarla, mahkemenin atadığı kayyuma karşı olanlar aslında bize; ortada bir samimiyet yoksunluğunun olduğunu gösteriyor. Bu yüzden bizler yani halk olarak, bu durumda siyasilere ve güç odaklarına samimi olmadıklarını göstermemiz gerekiyor. Kutlu bir davanın neferi olmak ile, birilerinin piyonu olmak aynı şey değildir. Herkesten aynı şey beklemek imkansız ama halk olarak, kandırılamaz olduğumuzu göstermemiz gerekir. Ama bu televizyon ekranlarında kalitesiz dizi ve yarışma programlarını izlemekle olmuyor. Yani eğer zorunuza gidiyorsa kandırılmak bunun için bir şeyler yapmamız gerek. Survivor izleyerek kimseyi eleştirmeye hakkın yok.

Şu an Müstakil Gazete okuyorum ama hakikati kim söylüyor pek emin değilim. Ama kişi hakikati bulabilir ama her şeyden önce, halis bir niyet ve Allah rızası gerek. Bundan gayrisi, samimiyetsizliktir.

Allah’ın yardımı olmaksızın ne yapabiliriz?

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir