"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kesilen Üç-Beş Ağacın Ardından

yassiada-once

Kesilen üç beş ağaç. Üç beş ağacın kesilmesini kolayca söyleyebiliriz. Tıpkı on iki milyar insana yetecek kadar gıda üretimi yapılan bir dünyada, iki milyar insanın aç kalabildiğini de çok kolay söyleyebiliyoruz. Önemli olan bir şeyi nasıl telaffuz ettiğimiz değil, yüreğimize ne kadar ağır gelip gelmeyeceği.

Dünyanın bütün kötülüklerden arındırılacağı ütopyasına inanmıyorum. Dünyanın bir gün çok güzel bir yer olacağını sanmıyorum. Bu noktada fikrim; dünyanın bu kadar kötü olmasının bir hikmetinin ve bireyin sorumluluklarını yerine getirmesi açısından uygun olduğu kanaatindeyim. 

Hiç bir kanun insanın vicdanı kadar güçlü değildir. O yüzden ne yapsan boş. Ama bu seni yıldırmamalı. Tarihin kaderini çoğunlukla tek bir insan değiştirmiş. Yılmamak gerekir. Kahramanlık insanın çok fazla büyük bir şey yapması değildir. Kahramanlık insanın bu dünyada, doğru bir şekilde yaşamasıdır. Bir fidan dikmek, işini doğru yapmak, bir çocuğun gülümsemesine vesile olmak, aileni mutlu etmek, az harcamak, az tüketmek ve dünyanın daha iyi bir yer olması için atılan büyük-küçük tüm adımlar birer kahramanlıktır.

Bir de şunu unutmamak gerekir. İnsan her şeyi planlayamaz. Her şey insanın istediği gibi olmayabilir. Evet insan kendi kaderini tayin eder ama bir de Allah’ın takdiri de var. Bu yüzden çok dertlenmeyesin. Sen mücadelene devam et. Ama mücadelenin doğruluğunu hususunda yüreğini hemen ikna etme.

Üç beş ağacı kaybetmiş olabiliriz. Ama nefes alıp verdiğimiz sürece, mücadelemizi kaybetmeyeceğiz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir