"Enter"a basıp içeriğe geçin

Düşünceye Dair

8ed4d2_2a4641a43bdf466297da9cebf3190db4

Kimi zaman benim kafamın karışık olduğunu söylüyorlar. Yani tutarsız bir düşünceye sahip olmadığımı tam olarak söyle(ye)meseler de ben anlıyorum. Üzerinde pek durmuyorum, zira kavramların karıştığı ve kelimelerin anlamını yitirmeye başladığı bu zamanlarda bu durumu tabii karşılıyorum değerli okur.

Kafası karışık olmamak büyük meziyet. Yani tutarlı bir düşüncesi sistemi beşer aklıyla mümkün olmasa gerek. Uzun bir süre günlük tutan biri olarak, insanların inandığı şeylere daha sonra inanmamaya başladığını bizzat tecrübe ettim. Artık çok fazla iddialı değilim. Emin olamıyorum çoğu şeyden. Zira değişebilir. Ki değişmelidir de. Bir çok bilim ve ilim adamının fikirlerinin değiştiğine tanık oluyoruz. Fikirlerin değişmesinden korkmuyorum. Hatta bazı konularda fikirlerimin değişmesinden açıkçası memnuniyet duyuyorum. 

Fikirde tutarlılık çok büyük bir iddia. İlahi referanslı bir hayat yaşamadığın müddetçe değişmeye açıksın. Çünkü hayat senden bunu bekliyor.

Gerçekten kafam karışık olabilir. Tutarlı da olmayabilir. Ama tutarlı bir fikir sistemi için çalışmaktayım ama beni tanıyan insanlara karşı, hayata nasıl yaklaştığımı ve hayatı nasıl algıladığımı maddeler halinde açıklamak isterim;

  • Benim için Kuran’ın dışında yazan bütün her şey de yanılma payı olabilir. Kuran dışındaki tüm hükümlerin, aslında gerçek olmayacağına dair bir şüphem her zaman vardır.
  • İnsanların fikirlerinden dolayı, her hangi bir siyasi partiye isnat edilmelerini doğru bulmuyorum. Suriyeli muhacirlere Ensar olmayı istemek, bir siyasi partiye sempati duymak anlamına gelmiyor. Bu insani bir hassasiyettir.
  • Dine inanmak ile, bir siyasi partiye gönül bağlamak aynı şey değildir.
  • Kutsal kitapları roman gibi okumak ifadesi, romanların kutsal kitaplardan daha anlamlı ve ciddi okunduğuna dair bir göndermedir.
  • İslamcı kelimesi bir hayat düsturu değildir. Bir gösteriştir. İslamcı diye bir kimlik yoktur.
  • İslami hususlarda bir kaç hususu dost meclislerinde dile getirmek, dile getirenin ilahiyatçı ya da İslam dininin temsilcisi olduğu anlamına gelmez.
  • Necmettin Erbakan’ın vesilesiyle vakıf olduğum Milli Görüş çizgisini, bir kaç hususun dışında desteklerim.
  • Hiç bir gazetenin bağımsız olduğuna inanmam. Her gazete, bir düşüncenin esiridir.
  • İnsanın eğer gerçekten inanırsa, yüreğine hakikatlerin ilham olacağına kesinlikle inanıyorum. 

Şimdilik bu kadar değerli okur. Zamanı gelince yine yazarım.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir