"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kitapların Dünyasında Kısa Bir Tur

a-book-a-week-imageÇabuk bitirilmeye çalışan bir kitap, dinlenilmesi gereken bir insanı dinlerken gösterilen sabırsızlık. Bir kitabın çabuk bitmesini istemek çok açık yazarına hakaret. Bir kitabı bitirmek önemli değil. Kitap mutlaka biter. Ama o kitaptan bir şey alamazsan o kitabı okumanın hiç bir anlamı yok.

Şu an ki okuduğum kitap. Bu Ülke. Cemil Meriç. Allah razı olsun. Allah rahmet eylesin. Gözlerini kaybeden ve tüm heybetiyle bir fikir işçisi olduğunu haykıran bu şahsiyetin kitabının bitmesini istemek, onun yıllar süren çabasına ve cefasına saygısızlık. Bunu kabul edemiyorum. Bunu nefsime söylüyorum. Ve bunu sizinle paylaşıyorum. Yoksa kimseye akıl vermek gibi bir niyetim asla olmadı. 

Her kitap iyi değildir. Bu doğru. Bana düşmez ama bazı kitaplar gerçekten çok kötü. Kötü insanlar gibi vakit kaybettirir. Hayatta hiç iddiam olmadı ama bu konuda çok eminim. Tıpkı Allah’ın varlığına, birliğine ve Hz. Muhammed’in Hatemu’l Enbiya olduğuna iman ettiğim gibi inanıyorum. Ben insanları seçerken pek titiz davranmıyorum ama kitaplar konusunda çok fazla titiz davrandığıma eminim.

İnsanlar tehlikelidir, kitaplar da.

Peki ey gafil, nereden biliyorsun iyi kitapları? Biliyorum bir şekilde. “Tutunamayanlar” iyi kitap. Bunu bilemeyecek ne var? George Orwell iyi yazıyor mesela. Ya da İnce Memed. İyiliğinden şüpheniz mi var? Hepsini geçtim, Suç ve Ceza’nın iyi kitap olduğuna tüm insanlık, en başından beri ittifak etmiş. Böyle böyle, çoğu insanın üzerinde ittifak ettiği kitapları okumaya kalksak, ömrümüzün hatırı sayılır zamanı geçmez mi? İyi kitap diyebileceğimiz o kadar çok kitap var ki? Sefiller bin altıyüzaltı sayfa. Hak Dini Kuran Dili’nin sayfasını saymadım ama en az on cilt. İyi kitaplardan bol ne var? Ve de bunları bilemeyecek. İnsanlar bırakın iyi ve kötü kitaplar arasında tercih yapmayı, iyi kitapları hangi sırayla okumaya karar verecek kadar üzerinde ağır sorumluluklara sahipler.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir