"Enter"a basıp içeriğe geçin

İçimden Gelenler

*Dışarıdan bakıldığında ukala biri olarak görünüyor muyum bilmiyorum. Gerçi son zamanlarda bu durumla pek ilgilenmiyorum. Öğrenmek hususunda ne yapıyorsam, kendim için yaptığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Ukalalık demeyelim de, bazı hususları bilmenin doğal sonuçları rahatsızlık verebiliyor olabilir. Üzgünüm ama kimseyi kendim gibi inanmaya zorlamak gibi bir derdim yok. Herkesin hakikate ulaşacağı yol farklıdır. Ben kendi yolumda yürüyorum. Kimseye bu yolda yürümeye zorlamıyorum. Bu yolun henüz doğru yol olduğuna emin değilim çünkü.

*Güzel bir yazı yazma endişesinde değilim. Belki de ademoğlu, bu tür konularda insanlarla ilgili endişe etmeyi bırakmaya başladığı zaman her şeyi yola koyabilir. Şimdi burada felsefe yapmak için şahane bir ortam oluştu tabi felsefe yapılan bir şeyse. 

*Düşünmeye başladığımızda -ki düşünce bazen tehlikeli olabiliyor- aklıma ilk gelen şey, her şeyin yoluna girmesi zorunluluğu gerçekten bir zorunluluk mu? Elbette böyle değil. Bunu tecrübe etme şansım olmadı ama genel kanaatim, her şey yoluna girmeyecektir. Bence ilahi tutum bu noktada. Kötü şeyler olacaktır ve insan kötü şeylere karşı tutumu sayesinde insanlığının sınavını verecektir. Eğer iç güdülerimizle hareket edeceksek bir Resule hiç gerek yok.

*İnsanlar başı boş mahlukatlar değildir. Kendilerine, ailelerine, ağaçlara, hayvanlara ve her şeyden önce Allah’a karşı sorumlulukları vardır. İnsanlar bu noktada özgür değillerdir. Ama Allah, insanların sorumluluklarından kaçma özgürlüğünü vermiştir ve bu noktada yaşayacağın sıkıntı ve azapları Mesaj’ında yer yer belirtmiştir.

*Yaşamalı, sevmeli, görmeli, bilmeli, soğuk kış akşamlarında buğusu üzerinde sıcak bir çay içilebildiği şükredilmeli, hayat bir film gibi dikkatlice seyredilmeli, sokaklar çocuklarına gülümsemeli, hiç olmazsa bugün sevindirmeli ve kendimize bir iyilik yapıp hakikate ulaşma noktasında bir iki soru sormaktan çekinmemeli.

Budur bu gece içimden gelenler…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir