"Enter"a basıp içeriğe geçin

Okumak… Hayat… Anlamlandırmak…

109488_kitap_okumak_8Hayatta en sevdiğim kelime “anlamlandırmak”. “Anlamını açıklamak”, “Anlamsız bir şeye anlam vermek” anlamına geliyor veciz kelime Türk Dil Kurumu’nun Büyük Sözlük‘ünde.

Okumak benim için hayatı anlamlandırmaktan başka bir şey değil. Çoğu zaman, kalabalıklardan sıyrılıp okumaya yönelişimin yegane amacı bu. Okumak benim için bu hayatı ve insanları anlama noktasında önemli bir kılavuz. Çünkü biliyoruz, boş kafa hayatı bize anlamsız kılacak, mutsuz edecek, berbat ve sefil edecek. Okumak, tıpkı başaklardaki arpa gibi başımızı öne eğiyor. Bu hadsiz evrende, haddimizi bildiriyor. Benim şahsen okumaktan anladığım şey bu. Bunun için okuyorum.

Akşamları şefkatli ellerin demlediği o güzel çayı buğusu üzerindeyken, inanmaya çalıştığım dinin, kutsal kitabının okurken, okumanın nereye kadar varacağını düşündüm. Evet biliyorum okumanın sonu yok. Zira insanın öğreneceği şeyler bitmiyor. Ama bu noktada mühim olan, insanın okumaya nasıl yaklaştığı.

Yukarıda da naçizane belirttiğim gibi, ben denizin okumaya yaklaşımı şu yönde: zannımca okumak, hayatı her yönüyle daha iyi anlamamı ve nefes aldığım müddetçe, tüm olup bitenlere karşı mütebessim yaklaşacağımı sağlayacak. Ama bu yorucu yolda, tıpkı kötü insanlarla karşılaşma ihtimali olduğu gibi, kitaplarla karşılaşma endişesi de var elbette. Ama inanın bana, kötü insanların da bizlere bir fikir verdiğini düşünürsek, kötü kitapların da bize bir fikir verebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şu an merhum Cemil Meriç‘in “Bu Ülke” kitabını okumaktayım. Umarım bir gün Cemil Meriç’i anlayacak ferasete erişebilirim. Ama şu noktaya temas etmeden geçemeyeceğim; Müslüman olduğumuzu düşünürsek, esasında okumadaki amacımız, Allah’ın rızasını kazanmak yönünde olmalı. Bu amaç, aslında bizim şu kısacık hayatımızda daha sistemli ve bilinçli okumamızı sağlayacak.

Faydasız ilimden Allah’a sığınırım. Allah hiçbirimizidoğruluktan ayırmasın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir