İnternetten Alışverişte Güvenlik Yöntemleri

internette güvenli alışveriş

internette güvenli alışveriş

Öncelikle popülariteye (şöhrete) sahip ismini sıkça duyduğumuz internet sitelerini kullanmanızı önemle tavsiye ediyoruz.Ardından piyasaya göre aşırı ucuz ürünlere temkinli yaklaşmanızı önerebiliriz.Ardından bilgisayar veya akıllı telefonunuzdaki güvenilirlik gelmektedir.Gerçekten iyi bir antivirüs programınız varsa kendinizi daha güvenli hissedebilirsiniz ama antivürüs’e sahip olsanız da olmasanız da birkaç ufak taktik size yardımcı olabilir.

Öncelikle mümkün olduğunca sanal klavye kullanmalısınız. Bu sizin keyloggerlar (keylogger klavyeye bastığınız tuşları kopyalayan bir hacker(sanal korsan) yöntemidir ) dan korunmanızı sağlar.Özellikle cvc2 kodunu yazarken asla klavyenizi kullanmanızı önermem o kısımda yarısını sitedeki sanal klavyeden yarısını kendi sanal klavyenizden yazarsanız çok daha güvenli olur.Çoğu zaman bu saldırıları antivürüslerimiz engeller.Bunun yanında antivirüsünüz ücretsiz yada crackli ise tarih öncesi virüsler dışında pekte etkili olmaz.

Eğer kredi kartı ile alışveriş yapıyorsanız mutlaka sanal kart kullanmanızı önerebilirim. Örneğin 10 TL civarı bir alışveriş yaparken binlerce liralık kartlarımızı kullanmamız bunları tehlikeye atmamız pek akıl karı ve çok da güvenli değildir.

hepsi burada güvenilir alışveris sitesi

hepsi burada güvenilir alışveris sitesi

Sizi kuşkulandırmak yada korkutmak istemeyiz lakin her türlü duruma karşı hazırlıklı olmalısınız ama şunu da söyleyebilirim ki bu tip sanal dolandırıcılıklar sokaktaki, alışveriş merkezinki yada evinizdeki paranızın çalınmasından çok daha nadir görülen durumlardır. Bahsettiğim yöntemler tıpkı evinizin kapısını kilitlemek camını kapatmak yada cüzdanınıza sahip çıkmak gibi yöntemlerdir.Sanal kartı veya EFT’yi  basitçe cüzdanda fazla para taşımamak diye görebilirsiniz.

Bu kısımda son olarak şunu da belirtmek isterim ki güvenlik iki aşamadan oluşur birincisi sitenin , platformun sağladığı güvenlik ikincisi bizim güvenliğimiz. Eğer güvenilir bir site ise ilk aşamadan geçtiğimizi farz edebiliriz.İkinci aşamada yukarıda belirttiğimiz uyarıları dikkate alırsanız güvenli bir alışveriş yapmış olursunuz.

Güvenli olarak nitelendirilen birkaç alışveriş sitesi:

* hizlial.com           * kitapyurdu.com * pagev.org.tr

* hepsiburada.com * n11.com           * trendyol.com

* morhipo.com

Sayıları arttırılabilmekle birlikte önerecebileğimiz siteler bunlardır.Son olarak yabancı menşeli sitelerden bahsetmek istiyorum. Örneğin aliexpress.com Sitesi Çin başta olmak üzere dünyanın her yerinden satılan ürünleri kullanıcıyla uygun fiyatlarla buluşturan dünyaca üne sahip bir sitedir.Ürününüzün size ulaşması haftalar sürmekle beraber bebek kıyafetinden elektronik ürünlere kadar her şeyi bulabildiğiniz bir site olmaktadır. Ürünler piyasada olduğu gibi gümrük de gerekli testler uygulanmadığı için sağlığa zararlı olabiliyorlar.

İade konusunda da yurt dışına iade pek zahmetli bir süreçtir. Zaman ve paranızın boşa harcanmasına neden olur, fare klavye gibi ucuz elektronik eşyalarda önerebileceğim site ürünlerin kalitesi konusunda kötü anılsa da fiyat konusunda gerçekten çok avantajlıdır.

100 doların üstündeki ürünlerde sizden gümrük vergisi de tahsil edilecektir.Eğer akıllı telefon alacak olursanız yine gümrükte telefonu pasaportunuza onaylatmanız gerekmektedir.

Abdulkadir

İnternetten Alışverişte Güvenlik Yöntemleri” üzerine 2 düşünce

  1. mehmet

    Admin bunu yazı dizisi haline getirirsen sevinirim. güzel çalışma ama dediğim gibi bu yazının devamı olmalı. kolay gelsin 🙂

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir