"Enter"a basıp içeriğe geçin

Düşüncelerimin Yansıması

İnsan bir yerden başlamalı ama nereden? Anlamlı bir başlangıç için “din” konusu önemli. Din insanın nereden başlayıp, nerede durması gerektiğini gösteriyor. Açıkça. Ama insan o kutsal satırlarda gözlerini gezdirmekle anlamıyor hakikatleri. Öyle olsaydı o kutsal metinlerde defalarca gözlerini gezdiren bir adam olarak, zihinsel olarak gaflette olmazdım.

Sanıyorum ki, her insanın hakikat arayışı başka. Öyle olsaydı Allah bir, hepimiz aynı Tanrı’ya inanırdık. Hepimiz aynı Tanrı’ya inanmıyoruz sanırım, hepimiz aynı Tanrı’ya inandığımızı sanıyoruz. Hangimizin Tanrı’sı gerçek, hangimizin ki zihnimizin yarattığı bir sanrı büyük bir meçhul. Çok mu iddialı konuştum? Sanmıyorum. Benim bildiğim bir Allah var. Tanrı kelimesi, yazının seyri açısından daha uygun olduğu için kullandım. Biliyorum. Tanrı kelimesini bu yazıda kullandığım için rahatsız olacak insan çok. Şunu bile duydum; “Allah Tanrı’nın cezasını versin.”

Düşünmek bana huzur veriyor. Düşüncelerim zihnimin odalarında, bir şekilde dışarıya çıkmayı beklerken, ben bunları nasıl dışarıya çıkaracağımı düşünüyorum. Düşünmek bu memlekette angarya olsa gerek. Amerika’yı yeniden keşfetmenin bizde bir mahsuru var. Amerika’yı bir de ben keşfedeyim yok. Hepimizin yapması gereken önceden yazılmış reçeteleri okumak ve yaşanılan tecrübelerden ders almak. Sorgulamak kelimesi, benim gibi sorgulayan bir insana dahi soğuk ve korkunç geliyor. Nedense sorgulayan insanın yanlış yola sapacağı, yanılacağı, sapıtacağı, dinden çıkıp bedbaht olacağı düşünülüyor. Neden?

Beni bilenler bilir. İddialardan kaçınırım. Ama düşüncemin yansıması olan argümanlarımı, söylevlerimi dile getirmekten kaçınmam. Söylemem gereken bir şeyler varsa söylerim ama kimsenin buna inanmasını beklemem. Bu yüzden sorgulamalarımı naçizane paylaşırım. Doğru olduğu iddiasında değilim. Sadece böyle düşündüğümü bilmelerini isterim. Bazen gösterdiğim deliller de insanları tatmin etmeyebilir. Bunu doğal karşılarım. Kimseyi benim inandığım ve düşündüğüm gibi inanmasını, düşünmesini istemem. Ama kimseye göre de düşüncelerime ve inançlarımı yön vermem. Haklı çıkma davasında değildir. Haklı olduğumuza zaman ve yaşadıklarımız karar verecek. Son hükümde boynumuz kıldan ince olacak.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir