"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sakin Bir Hayat

Hayat denilen mucizenin tanıkları olarak, varlığımızdan ötürü mutlu olmalıyız. Varlık ve bu varlığı idrak yeteneği, Allah tarafından bizlere bahşedilirken; insanoğlu çok az zamanlarda kendini şanslı hissetmiştir. İnsanı hayvandan ayıran “varlığı idrak yeteneği” sayesinde güzelce ve sükunetle üzerimize düşen yaşama zorunluluğunu gerçekleştiriyoruz.

Sonbahar geleli bir aydan fazla oldu. Eşimle sükunetle sonbaharın şehrin rengini değiştirmesini izliyoruz. Paylaşacak çok fazla zaman var ve okunacak epey kitap (inşallah). Henüz alışamadığım İran Sineması’ndan eşimin şitayişle bahsettiği o seyirlik filmler ve insanı o zamanlara götüren görülecek tarihi yerler (inşallah). Çok fazla bir şey istemediğimiz, çok fazla bir şey koparmayı düşünmediğimiz sakin bir hayat. Zira tüketmenin işe yaramadığını, karşılaşmadan önce kavramıştık zira. Akşam limonlu ya da ıhlamur çayların o insanı şımartan ve mutlu eden tarifsiz kokusu ve tatlı bir sohbet, bazen tüketmekten daha çok işe yarıyor. 

Dertsiz başına dert alır insan. Çok fazla hırs insana zarardan başka bir şey vermez aslında. Sistem bize bir şeyler elde ettiğimizde daha mutlu olacağımızı söyler. Ama beşerin hesabı tutmuyor. Artık sistem karşıtı çok fazla ses çıkıyor. Sanırım İlahi Sistem, beşeri sistemin hududunu gösteriyor. Ama bunu yorumlamak lazım. Bunu düşünmek lazım. Her an, her saniye Allah’ın bize hakikat ile ilgili ipucu verdiği açık. Ama anlayacak, bu ilahi mesajı gerçekten anlayacak temiz bir kalp olması lazım. Allah hepimize kalp açıklığı versin inşallah.

Sakinliği, dinginliği, sükuneti ve sessizliği seviyorum. Bu yüzden bu noktadaki mütevazi keyfimi bozacak hırslardan ve isteklerden uzak durmaya çalışıyorum. Bunu da herkese tavsiye ediyorum. Yaşanacak ve geri gelmeyecek bir hayatımız var. Bu hayatı en basit şekliyle anlamlandırmak gerektiğine inanıyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir