"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kalabalık Dolmuş ve Otobüs Sorunsalı -1-

Bu epeyce sıkıntılı bir konu aslında. Hemen hemen her gün maruz kaldığım ve tecrübe ettiğim bir konu kuşkusuz. İşe gitmek için her gün gidiş-geliş iki saatini kalabalık dolmuşlarda geçirmek zorunda kalan biri olarak, sosyal paylaşım sitesinde karşılaştığım ve sizlerle paylaştığım aşağıdaki fotoğraftaki durumla hemen hemen her gün karşılaşmaktayım ama çoğunlukla bir farkla; benim karşılaştığım durumlarda, genellikle insanların elinde kitap yok.

Bir buçuk yıllık dolmuş yolculuğunda edindiğim tecrübelerde, yaşlı insanlara yer verme konusunda hassasiyetin giderek azaldığı, çok net bir biçimde görülüyor. Ama bunun yanı sıra hamile, çocuklu kadınlara ve ayakta duramayacak kadar yaşlı insanlara karşı hassasiyetin devam ettiğini de belirtmek zorundayım. Yer vermek bir adab-ı muaşeret kuralı olmanın yanında, dini açıdan baktığımızda iyilik konusunda bir sınav olduğu kanaatindeyim.

12115864_1013662355366505_6588520241655526451_nFotoğrafta delikanlı arkadaşımız, kitabını rahat bir şekilde okurken; yorgun olduğu gözlerinden okunan, pazar poşetleriyle ablalarımızı görmekteyiz. Ben bu zamana kadarki dolmuş tecrübemden gördüğüm kadarıyla, genç adam bu durumdan elbette rahatsızlık duyup, ara ara ayaktaki kadınlara rahatsızlıkla bakmıştır ama içindeki oturma hissi, vicdanının sesini kısmış kuşkusuz. Belki “hangisine yer vereyim, bir kişilik boş yer var” gibi, teselliye sığınmış olsa da, yaşadığımız kültüre göre adamın hareketi hiç etik değil. Sosyal paylaşım sitesinde binlerce beğeni ve paylaşım alması da, toplumun bu konudaki tutumu hakkında bize kesin bir fikir vermekte elbette. Bununla birlikte, değerli halkımız fotoğrafa, Necip Fazıl‘ın şiirini de ekleyip, aslolan şeyin “edep” olması gerektiğine vurgu yapmaktadır.

Bu toplu taşıma kalabalığı ülkemizin elbette önemli bir gerçeği. Metro gibi daha medeni ve çağdaş ulaşım araçlarıyla, aynı zamanda araç filo sayısının artırılması ile bu sorun ortadan kalkabilir ama devletin bu konuda pek bir şey yaptığını sanmıyorum. Bu rahatsız durum, ayakta durmakta zorlanan insanlar ve gençlerin vicdanları arasında kalmaktadır.

Mesai günlerinde kullandığım Harem-Gebze dolmuşta, benzer aynı sorunu yaşamakta ve çoğu insanın onca yolu ayakta gitmek zorunda kaldığına tanık oluyorum. Hat olarak çok kullanışlı olan Harem-Gebze hattı, daha çağdaş, geniş ve rahat ulaşım araçlarıyla hizmete devam edebilirler. Gerçi son iki yılda araçların çoğunda, özellikle engelli insanların daha rahat kullanacakları dolmuşlar yer aldı ama dolmuşlardaki kalabalık ve sıkışıklık durumunu, dolmuşun küçük oluşu nedeniyle ne yazık ki engelleyemiyor.

Tek Yorum

  1. Şehir İnsanı Şehir İnsanı 29 Temmuz 2017

    Kah aska kavustugun ana sahit olan kah ayriligin cigerini dagladigi zamani paylasan huzunlerin vedalarin mutluluklarin zirveye ciktigi her turlu duyguyu yasatan mekan. Kime ne hissettirir bilinmez ama otobus tekerlerine topuklu ayakkabi seslerinin karistigi nadir sehirlerden biri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir