"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ankara’da Terör Saldırısı

CQ8Quc6XAAAduGUTıpkı o yetim topraklardaki patlıyor bombalar. İkisi de farklı amaçla da olsa, yöntem aynı yöntem. 95 ölü, yüzlerce yaralı.

Ama ne yazık ki gerçekte çok azımız neler olduğunu bilebilecek. Çoğumuz neden öldüğünü ve kimin öldürttüğünü bilemeyecek. Ama şunu çok iyi biliyoruz ki tüm bu olup bitenler, her kim tarafından yapıldıysa bu ülkeye zarar vermek için yapıldı. Şimdi zaman bilinçlenme zamanı. Neler olup bittiğini öğrenme ve gerekli tavrı alabilme zamanı.

Koca halk kitlelerin sorgusuz sualsiz siyasilerin peşinden gitmesi artık kabul edilemez. Onlarca insan parçalandı ve yüzlercesi hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor.

Burada Müslüman olduğum için, Müslümanca bir çıkarım yapmak zorundayım. Olayı bu açıdan değerlendirdiğimde, o meydanda ölen insanların hiç bir suçu yok. Bunu söyleme zorunda kalmamın sebebi tividırdaki o malum tivitler. Savaşta bile düşmanına erdemli davranmayı emreden bir dinin mensubu, meydanda ölen insanlar hakkında farklı bir şey düşünemez. Çünkü insanların gerçek niyetlerine hükmedemez insanlar. Orada barış isteyen insanlar öldü. Bu noktada insanların masum olduğu su götürmez bir gerçek. Aksini iddia edemezsin. Masum ifadeler kullanan bir insanı, başka türlü itham edemezsiniz. İnsanların kalbini açıp bakma fırsatımız hiç olmadı/olamayacak.

Öte yandan Demirtaş gibi provakatif liderler delil olmadan hiç kimseyi/grubu alenen suçlayamaz. Hukuk hukuk diye bas bas bağıranlar şimdi neden hukuksuzluk yapıyorlar? Devletin güvenlik zafiyeti tartışılır -ki tartışılmalı- ama parlamentoda grubu olan bir siyasi parti lideri saldırıdan hemen sonra böyle delilsiz bir şekilde koca devlete katil diyemez. HDP bu anlamsız ve alışık argümanları bir an önce bırakmalı ve kaldı ki onca yazar, liberal ve aydın da böyle provakatif söylemlere pirim vermemeli. Yanı sıra HDP içindeki sözde İslamcı siyasiler de delil ortaya konulmaksızın devletin suçlanmasına sessiz kalmamalı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun böylesi durumlarda iş birliğine açık tavrı takdir edilesi. MHP tutumunda haklı sayılabilir ama böylesi zamanlarda meclisteki bir parti olarak üzerine düşeni yapmak zorundadır. Bu AKP ile iş birliği yapmak dahi olsa.

Söylenecek çok şey var.
İnançlı insanlarız. Allah’a dua ediyoruz. İnşallah ülkemizde bu terör ortamı son bulur. Allah hepimize hakkaniyetli bir şekilde hüküm vermeyi nasip etsin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir