"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tarafsızlık Ve Yahut Tutarsızlık

317234-3-4-96651Taraf Gazetesi ilk çıktığında, “tarafsız habercilik” yalanına başvurmadıkları için ilgimi çekmiş ve beni heyecanlandırmıştı. Çünkü kendimi bildim bileli tarafsız haberciliğe inanmam. Çoğu medya organı da bunu ifade etse de, aslında durumun böyle olmadığını herkes bilmektedir.

Bazen ister istemez tutarsız olduğumu düşünüyorum. Tıpkı şairin dediği gibi; “hem Neşet Ertaş’ı, hem de Bülent Ersoy’u aynı anda sevmeyi başararak” misali hayata tutunmaya çalışıyor görünsem de, esasında yapmak istediğim hakkaniyetli olmaktan başka bir şey değil. Örneğin dünkü “Teröre Karşı Tek Ses” mitinginin AKP mitingi olduğuna inandım ve bunu ifade ettim ama aynı zamanda, Ağrı’da çekilen ve çöpçülerin Türk Bayraklarını süpürürken göründüğü bir fotoğrafı AKP mitingi sonrası diye, sosyal medyada dolaştırılmasından duyduğum rahatsızlığı da aynı şekilde ifade ettim.

Tarafsız değilim. Türk siyasetinde yeterince tutarsızlık olduğu için, tek bir partide tutarlı olsanız bile, tutarsız olmama imkanı yok. Bu yüzden objektif değil ama hakkaniyetli olmak tutarsızlık değil aksine etik bir davranıştır. Bir siyasi partinin fanatiği olmak yerine, yeri geldiğinde mensubu olduğu partinin yaptığı hataları da aynı oranda dile getirmenin daha erdemli bir davranış olduğunu düşünüyorum.

Daha düne kadar bir şekilde kamu otoritesini elinde bulunduran laik ve sol kesimin takındığı tavrın, ne yazık ki aynısını bugün bir takım  AKP taraftarı ve fanatikleri yapmaktadır. Laik ve sol kesimin yaptığı etik olmayan davranışları, bir şekilde normal karşılayabiliriz ama din referanslı düşünen insanların, hoşgörüden yoksun söylemleridir asıl şaşırtıcı olan.

Ayrışmalardan hoşlanmıyorum. Ümmet olarak yeterince ayrıştık. Bunu söylemekten hâyâ ediyor olsam da benim için doğru ve yanlışın kaynağı Kuran’dır. Allah başka şekilde düşünmeyi nasip etmesin. Bugün bu açıdan baktığımızda her siyasi partinin eleştirecek bir noktası vardır. Bu yüzden bir o şekilde, bir bu şekilde düşünmek yerine tek bir bakış açısıyla yani Müslümanca bakış açısıyla bakılması gerekmektedir. Eğer bir siyasi partinin fanatiği değilseniz, Müslümanca bakış açısı bazen kendi siyasi partinizi eleştirmeyi gerektirebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir