"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sakin Bir Akşam

Sakin bir akşam. Buradayım. Düşünceler zihnimde oradan oraya savrulurken yazmak; bu düşüncelerin karşımda somut bir şekilde durmasını sağladığı için anlamlı.

Sıcak bir gündü. Mevsim normallerinin üstünde, bunaltan ve iki satır kitap okumana engel olan bir sıcak. Ama çoğu insana anormal gelen her şey, aslında çok normal geliyor. Olup biten her şey, bir şeylerin sonucu. İnsanın hayatı, nedenleri ve sonuçları öğrenmek ve buna göre hayatını şekillendirmekle geçiyor. O yüzden gözümde çok fazla şey büyütmüyorum. Sadece yaptıklarımın sonuçlarına ya da hayatın karşıma çıkardıklarına hazırlıklı olmaya çalışıyorum. 

Fîzılâl-il Kur’an okumalarına başladım. Kitap okumayı bıraktım. Hakikati öğrenme  peşine düştüm. Güzel bir romanı nihayete erdirmenin bana artık anlamlı gelmediğini söylemeliyim. Artık benim için okumak, bu hayatta iyi bir insan olabilmek ve ihtiyacım olan bilgileri öğrenmek için ihtiyaç duyduğum bir araç. Sayılı nefeslerimizin, her saniyede tükendiği şu fani dünyada, en değerli hazinemi yani zamanımı, anlamsız eserlerle vakit kaybederek harcamayı düşünmüyorum.

Yazacak çok yazı, konuşulacak çok şey var. Allah hayırlı ömürler nasip etsin inşallah.

3 Yorum

 1. Mustafa Alnıak Mustafa Alnıak 6 Ağustos 2015

  Uzun zamandır sizi takip ediyor ve yazılarınızı okuyorum. Gerçekten özellikle kişisel yazılarınıza bayılıyorum. Tıpkı bu yazı gibi. Sakin bir akşam ve duygu yüklü, fazla okunulası güzel bir yazı. Kitaplar ve romanlar hakkındaki düşüncen biraz kafamın karışmasına neden oldu. Ben uzun zamandır severek roman okuyorum. Ve şuan anlamsız ve zaman kaybı olarak görmeye başladım. Ölçüyü fazla kaçırmışımdır belkide, bilemiyorum.

  • Cemali Karaca Cemali Safa 6 Ağustos 2015

   Bu cümleleri duymak güzel. Böyle güzel şeyler her ne kadar nefsimi okşasa da, beni yazıya daha da şevklendiriyor.
   Kitaplarla ilgili ifadelerim, romanların yararsız olduğu yönünde olmayıp her hangi bir ölçüde belirlememiş olmam. Ben şahsen, benim için önceliğin ne olduğunu ifade etmeye çalıştım.
   Saygılar.

 2. kübra kübra 18 Haziran 2017

  Günümüz gençliğinin en büyük sorunsalına değinmişsiniz. Lisede her gün bir kitap bitirmek için adeta kendimle yarışırdım. okuduklarım da öyle ele avuca gelir şeyler değildi malesef. Wattpad tarzı vampirli kurt adamlı kitaplar. Cemil Meriç’le tanışınca anladım her kitabın kitap olmadığını ve her yazının sinemi doldurmayacağını. Kaleminize sağlık efendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir