"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir Yılın Ardından

Evlilik iyidir. İnsanoğlu her şeyde olduğu gibi, evlilik kavramına da bir anlam yüklerse, her gün ayrı bir mutluluk yaşar. Hayatta hiç bir şey amaç değildir. Hayattaki her şey, bu hayattan sonraki amacı geçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz bir araçtır.

Her şeyin anlamını yitirdiği bu zamanda, bir yılı geride bıraktığım evliliğime her gün ayrı bir anlam katmaya çalışıyorum. Evli olduğum için Allah’a şükrediyor ve eşime her şey için teşekkür ediyorum. Ve herkese evliliği kesinlikle tavsiye ediyorum. Evlilikten korkmanın anlamsız olduğunu, karakterli ve vicdanlı herkesin evlilik sayesinde çok mutlu olacağını düşünüyorum.

Evlilik bir bakıma benliğin ikinci plana atılıp, sevilen kişinin tercih edilmesi anlamına geldi için terbiye edici olduğu aşikar. Modern dünya bireyi merkezileştirdiği için, çoğu insan evlilik kavramından fazlaca korkmaktadır. İlahi referanslardan da uzak olduğumuz gerçeğini de hesaba katarsak, evliliğin son zamanlarda felaketler doğurduğu aşikar.

Rum Suresi‘nin 21. ayetinde Allah; “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.”  evliliğin önemini bize hatırlatmaktadır.

Modern çağ algısı, evlilik kavramını zedelese de, düşünen bireyler için evliliğin güzelliği ve kutsallığı tartışılmaz bir gerçek. Bu yüzden evliliğimin birinci yılını bitirirken, herkesin mutlu yuva kurmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir