"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yazı Notları -1-

Kaynak: http://1.bp.blogspot.com/-Wkt-Er9inQU/UsvC8ctEcgI/AAAAAAAACwQ/84oarMSu-ZE/s1600/347096-3-4-7abda.jpg

Yazmak ile ilgili ne kadar çok yazacağımız şey var, değil mi değerli okur? Yazmanın ciddiyet gerektirdiğine inanıyorum. Sadece bu konuyla ilgili bir deftere sahip olmam gerektiğine inandım ve  bir şirketin hediyesi olan açık kahverengi bir ajandaya notlar almaya başladım.

Nuri Pakdil‘in yazı yazarken kravatını dahi takmasını, işini ciddiye almasına bağlıyorum ve bu durumu ilk öğrendiğimde çok manidar buldum. Bu noktada ben, yıllardır yazmama rağmen hala ortaya elle tutulur bir şeye sahip olamayışımı, bu işi ciddiye almadığıma ve iyi bir yazar olmanın, yazmayı öğrendikten sonraki en önemli faktörün, yazmayı ciddiye almasına bağlıyorum.

Yazma tutkumun nasıl ortaya çıktığını anımsamıyorum. Ama ilk etapta anlamsız ve aptalca şiirler yazmaya başlayarak adım attığımı biliyorum. Ama şiiri asla benimseyemedim. Ne okumayı, ne de yazabilmeyi becerebilmiş değilim. Necip Fazıl, Nazım ve M. Akif beni ziyadesiyle heyecanlandırmış olsa bile, asla şiirle aram iyi olmamıştır.

Ama yine de tam olarak ne yazmam gerektiğini belirleyebilmiş değilim. Bir roman yazma fikri kulağa hoş geliyor olsa da, bu durumun beni aştığını çoktan kabul ettim.

İyi yazmak aynı zamanda çok yazmaya bağlı. Ben çok yazan biri değilim henüz. Hatta hiç yazmıyorum bile diyebilirim. Şu an yazı konusunda emekliyor gibiyim. Burada bir tevazu yapmıyorum zaten sonuç ortada. Bazen bu işin asla olmayacağına inanıyorum. Sanırım yazıdan çok fazla bir beklentim var. Yazmanın beni ayrıcalıklı kılması, yazı konusunda yaptığım en büyük yanılgı.

Yazı yazmaktan keyif almamı sağlayan şey; artık birilerinin hoşuna gidecek güzel yazılar yazmak yerine, yaşadığım çağa ve coğrafyaya tanıklık etmek oldu. Neticede bende tarih yazımına naçizane bir katkı sağlıyorum. Ben bu çağın bir tanığıyım. Ve yazdıklarım bu tanıklığın bir ifadesi.

Yazdıklarıma artık bundan fazla bir anlam katmıyorum.

-devam edecek (inşallah)-

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir