"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir İnsan Neden Kitap Okur?

Düşünce kitapları ve romanları okumayı seviyorum. Beni rahatlatıyorlar ama bu kitapları okurken, bir dayanağa ihtiyacım olduğunu hissediyorum. Bir düşüncenin iyi ve doğru olup olmadığı hakkında karar verme konusunda zorluk çekiyorum. Otuz yıllık hayatımda edindiğim tecrübeler, bazen bu konuda epey yetersiz kalabiliyor.

Geçenlerde Edip Yüksel‘in Kuran çevirisi Mesaj‘ı aldım. Bildiğim kadarıyla anlaşılır bir şekilde izah edilmiş ve üzerinde epey bir emek harcanmış. Daha anlaşılır en azından. Kutsal ama anlaşılmaz olmayan Kuran’ı iyi anlatan bir meal ya da çeviri olduğunu düşünüyorum.

Ne ise sevgili okur. Bunu niye anlattım. Çünkü okuduğum kitaplarda bir karara varmak için Kuran’a hakim olmam lazım. Kuran’ın anlaşılırlığı, hikmetin kavranması ve içindeki gerçekler üzerine düşünmek, sadece Allah’ın takdir ettiği velilere münhasır bir özellik olduğuna inanmıyorum. O yüzden Kuran ile kaynaşmak, onunla hem hal olmak ve içinde gerçekten ne anlatıldığını merak ederek okumaya başlayacağım. İleride okuyacağım kitaplar ile ilgili bir kanaate varmak için rehber olarak Kuran’ı bileceğim Allah’ın izniyle.

Hayat zaten zor sevgili günlük. Bir de kitapsız daha da kötü olacak gibi geliyor bana. Düşüncemize yeni renkler katmak lazım. O güzelim sayfalarda, Fransız sokaklarında yürümek ve çoktan ölüp gitmiş bir yazarın hayal dünyası ile baş başa kalmak gerçekten keyif verici. Hele hele düşünce kitaplarının kafanızı çalıştırdığı ve sizi düşünmeye sevk ettiği zamanlar fevkalade. Okumaya geç başladım. Bu yüzden hayata da geç başladım sayılabilir.

Bir insan neden kitap okur bilmiyorum. Ama ben neden okuduğumu en azından tahmin edebiliyorum. Okuyorum çünkü her şeyin okumakla yoluna gireceğini düşünüyorum. Okumak,  bu hayatı daha anlamlı hale getirecek biricik araç. Bir insanı anlamak için ya da bir şeyleri anlatmak için kitaplara ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. Allah’ın insana mesajını kitap ile iletmesi, kitabı zaten özel ve kutsal bir yere getirmiyor mu? İlahi bir ile iletişim aracı olan kitap, bu hayatta binlerce yıldır o anlamlı yerine korumakta. O yüzden okumaya ihtiyacım var. Hem de fazlasıyla. Ama ilk önce, en önemli kitap olan Kuran’dan başlamak lazım. Belki bir soru niteliğinde olan bu yazıya, o zaman gerçekten bir cevap verebilirim.

Tek Yorum

  1. esra esra 8 Temmuz 2015

    Hayatım bir şekilde hep kitaplarla geçti. Bir sosyalbilimci olarak zaten okumak zorundaydim. Ama son 1 yıldır gerçekten okumaya başladım. “Bir insan neden kitap okur?” Herkesin kendisi için bu soruyu cevaplamasi lazım. Ben kendi cevaplarımi buluyor gibiyim. Bir Müslüman olarak eksiklierimi farkettigim gun daha cok okumalı ve ogrenmeliyim dedim.
    okumak çok tehlike olabilir bu yüzden ne okudugumuza dikkat etmeliyiz.
    kitapla kalın. ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir