"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pazar Yazıları -2-

Var olmak güzel bir heyecan. Var olmayı hissetmek, var olduğunu bilmek ve “bu dünyada ne işimiz var” sorusunun cevabını vermek gerekir. Çünkü ölüm diye bir gerçek var ve bu gerçekle ne zaman tanışacağımızı bilmiyoruz. Aslında hepimiz bir nevi ölümü bekliyoruz. Elbette ölümün ne olduğunu biliyoruz, gözlerimizle başkalarının ölümünü gördük ama ölümden sonrasını daha görmedik. Bu yüzden insanlık olarak ölümden sonrası ile ilgili genel bir kanaatimiz yok. Her dine, coğrafyaya ve kültüre özgü ölümden sonra senaryoları var. Hepimiz bir başkasına inanıyoruz.

Bazılarının durumu çok farklı. Onlar ölümden sonrasına inanmıyorlar. Onların bu yeryüzünde ne yaptıklarını bilmiyorum ama ben şahsen ölümden sonrasının olmamasını düşünemiyorum. Yani yok olmayı. 

İlginç gelebilir ama yok olmak gibi bir alternatif olsaydı, çoğumuz bunu seçebilirdik. Bir filozof; “ölümden sonra hayat olmasaydı bu Tanrı’nın en büyük alçaklığı olurdu” dese bile yine de bunu tercih edebilirdi insanoğlu. Zira yok olduğumuzda bu alçaklığın dahi farkında olmuyoruz. Bu yüzden “varlık”, yokluğun yokluğunda yaratıldığı için, sanırım “yokluk” kavramını tam olarak kavrayamıyoruz. Bir şeyin henüz yok olduğunu iddia edemeyiz. Şu an kelime anlamına uygun olarak yok olan bir şey var mı? 

Bu Pazar sabahı işe gelirken acil serviste henüz bir yaşındaki bir bebeğin ölümünden sonra bunları kaleme almak istedim. Hala nefes alabiliyorken ve daha şansımız var iken, bence hayatı anlamlandırma konusunda bir şeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum.

İyi pazarlar…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir