"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pazar Yazıları -1-

Mutlu olabilmek her şeyin güzel olmasına bağlı değildir. Yolunda gitmeyen şeyler karşısında en doğru olanını yapmaya bağlıdır. “Bunda da bir hikmet vardır” sözü yanlış. Hikmet olabilirlik değildir. Hikmet kesindir, her şey hikmettir. Allah mesajını Kuran ile sınırlandırmış olamaz. Allah yaşadıklarımızla bize her daim mesaj veriyor. Bizi yarattığından öte, yaratıp yalnız bırakmadığı için, şükürler olsun.

Varlık anlaşılması güç olsa da, içinde bulunduğumuz ve kendisiyle yaşamak zorunda kaldığımız bir olgu. Felsefe ile aram yoktur ama var olmanın insana verdiği derin hissiyatı bilirim. Bu söylediklerimi, çalışma arkadaşlarıma paylaşsam bana garip garip bakabilirlerdi. Ama burada, yazının yüzyıllardan beri gelen kutsallığının arkasına sığınarak ve yazının gücünden aldığım cür’etle, varlık denilen mefhum hakkında kalem oynatabiliyorum.

Gri bulutların gök yüzüne hakim olduğu, huzurlu bir Pazar. Şehrin gürültüsünü duymadım ama bir ara uğradığım kalabalık  alış veriş merkezinde, insan uğultusuna maruz kaldım. İnsanların varlığı ve insanların heyecanını gördüm. Bugün varlık denilen mefhumu düşündüm. Allah ile olan mesafeli irtibatın neden mesafeli olduğunu düşündüm.

Kitabı bitiremedim ama bir fikir adamı olabilmenin yolunun,  fikir adamı olmak, adamın fikir adamı olmak istememesinden geçtiğini gördüm. Bir insanın fikir adamı olabilmesi, onun samimiyetle bir fikre sahip olmasına bağlıdır. Yoksa, fikir adamlığını karizmatik bir duruşu olmasında ötürü tercih etmek, aptallıktır. Zaten fikir adamı, fikir adamı olduğunu bilmez. Bilmemezlikten de gelmez, gerçekten bilmez. Yani en azından adam olduğunun bilincindedir ama ilmin ona kazandırdığı yüksek derece olan tevazu dolayısıyla, bu durumu görmez. Çünkü ilim, dolu başakların boynunu eğdirdiği gibi insanların da boynunu eğdirir.

Babam gerçekçiliği sever. Annem ise tevazuyu. Bu iki haslet, hayatı algılamamda ki iki yardımcım. Varlığı çok küçük yaşlarda sorgulamaya başlamıştım. Geriye dönüp baktığımda, yazılan binlerce sayfa yazıda sorduğum ve aradığım hakikati görmeyişimin sebebi, aslında hakikatin bende olduğu ve bir de bilmediğim; benim varlığımın da zaten büyük bir hakikatin yansıması olduğu gerçeği.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir