"Enter"a basıp içeriğe geçin

“Her Şeyi Duydum Anne”

2008-2012 yılları arasında İstanbul’da özel bir hastanede sağlık memuru olarak görev yaptığım Yoğun Bakım Servisindeki şefim, hastaların yanında onlarla ilgili olumsuz konuşmamamız gerektiğini söylerdi. Hasta solunum makinesine bağlı bir şekilde hayatını devam ettirirken ve fiziki olarak hayat belirtisi göstermeyen hastaların duyabileceği ihtimali bize biraz ilginç gelse de, kitabi bilgilerde bunun doğruluğu açıktır.

12 yaşında gizemli bir hastalığın baş göstermesi sonucu, Martin Pistorius’un hayatı değişmeye başlar. Oysa Güney Afrika’da yaşayan sıradan bir çocuktur.
Bir çeşit Menenjite yakalandığını söyleyen doktorlar, onu eve gönderdiler. Daha sonra evde bakım süreci başlıyor. Dört yıllık bir evde bakım sürecinden sonra, 16 yaşında bilincini yavaş yavaş kazanan Martin, 10 yıl sonra artık konuşmaya da başlayacaktı.

Martin daha sonra kendine gelir. Bu arada 25 yaşındadır. O süreçten bahsederken, tüylerimiz diken diken oluyor;

“Korkunçtu. Ailem başıma gelenleri öğrendiğinde şok olmuştu. Bakım evindeki insanlar saçımı çekiyor, metal kaşıkla dişime vuruyor ve kaşığı ağzıma yerleştirmeye çalışıyordu. Bana sürekli bağırıyor ve kızıyorlardı. Ağladığımda ise daha kötü davranıyorlardı. Bakıcı kadınlardan birinin cinsel istismarına bile maruz kalmıştım.Her saniye kaçacağım günü bekledim” diyor.

Hatta annesinin de bir keresinde kulağına “Umarım Ölürsün” diye fısıldadığını söyleyen Martin’in hikayesinin film yapılması düşünülüyor.

3 Yorum

  1. Korhan Korhan 21 Mart 2015

    İlginç. Hayatta neler oluyor böyle.

  2. Oktay Oktay 22 Mart 2015

    Çocuğun durumuna üzüldüm açıkçası.

  3. Cansu Cansu 22 Mart 2015

    Merhaba siteniz çok güzel olmuş. Başarılarinizin devamı temennisiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir